Lex OZE III vzbuzuje obavy i naděje. Jak se novela energetického zákona dotkne naší peněženky?

Poslanci schválili v březnu novelu energetického zákona Lex OZE III. Slibuje urychlení rozvoje zelené energie v České republice. Jaké přinese výhody spotřebitelům a jaká hrozí rizika? A ovlivní ceny energií?

Lex OZE III si klade za cíl podporu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Jeho přijetí ale komplikovaly pozměňovací návrhy, které do novely energetického zákona vložili poslanci.

Snížení dotací na fotovoltaiku pro rodinné domy, které nově platí od února 2025, vyvolává obavy z dopadu na domácnosti. Další starosti představují změny v oblasti fotovoltaiky pro firmy, zejména omezení výnosnosti investic pro starší solární elektrárny, které mohou zpomalit rozvoj obnovitelných zdrojů.

Co přinese Lex OZE III lidem?

Novela usnadní sdílení elektřiny mezi sousedy, obcemi i firmami. To může vést k nižším nákladům na energie a větší energetické soběstačnosti. V novele Lex OZE III se také myslelo na zastropování sankcí při předčasném ukončení smlouvy, dopad na spotřebitele je však nejasný, protože v současné době měla paradoxně řada dodavatelů sankce nižší, než jim nyní umožní zákon.

Další změnou je povinnost obchodníků s energiemi nově zveřejňovat procento, kolik elektřiny nebo plynu mají prostřednictvím burzy či jinak nakoupeno pro své zákazníky. Velmi vítanou změnou je pak povinnost dodavatelů informovat ERÚ o konkrétních podmínkách a cenách produktů, které nabízí svým klientům, což v důsledku přispívá k větší ochraně spotřebitele.

„Dále by měla novela přinést kromě snazšího sdílení nákladů na energie i zjednodušení instalací fotovoltaických panelů a dalších obnovitelných zdrojů energie. Nově bude možné si pro vlastní spotřebu pořídit fotovoltaickou elektrárnu až do výkonu 100 kW bez nutnosti licence nebo stavebního povolení,“ uvedl Tomáš Suchý z Energie Srozumitelně.

Novela vzbuzuje i obavy

„Na druhou stranu bude zavedení Lex OZE III znamenat zvýšení nákladů plynoucích do modernizace distribuční a přenosové soustavy, což se může promítnout do cen energií, konkrétně do regulované složky. Postupem času by rozvoj obnovitelných zdrojů energie a akumulace energie měly vést naopak ke snížení cen a větší energetické nezávislosti,“ dodal Suchý.

Až čas ukáže, jaké budou mít změny související s novelou Lex OZE III dopad na české domácnosti a firmy.

Srovnávač naleznete bezplatně na Energie srozumitelně

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Velikonoce se letos Čechům prodraží. Na kolik vás vyjde beránek či mazanec?

Tagy:
energie ekonomika životní prostředí fotovoltaika Energetický regulační úřad spotřebitel přírodní zdroje Poslanecká sněmovna ČR obnovitelný zdroj produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje