Mláďata ohrožených druhů
Liberecká zoo hlásí obrovský chovatelský úspěch. Během jedno týdne se tu narodila dvě mláďata, která patří k nejohroženějším druhům na planetě. Dvě malé samičky zebry bezhřívé a osla somálského jsou další nadějí pro jejich záchranu.
Desetidenní zebru bezhřívou už mohou lidé pozorovat ve výběhu, který v Liberci zebry sdílí s žirafami. Zpočátku to s mládětem přitom vypadalo poměrně zle a chovatelé měli obavy, zda vůbec přežije. „Po porodu měla asi dvacet kilo, hříbata tohoto druhu ale mívají obvykle dvojnásobek. Naštěstí co jí chybí na váze, to vynahrazuje vitalitou. Od počátku je velmi čilá a saje mateřské mléko. I její matka se chová vzorně, přestože je to samice, která neměla jedenáct let mládě, a dostat se do toho po takové pauze není vůbec jednoduché,“ popisuje hlavní zoolog liberecké zoo Luboš Melichar.
Přestože na světě jsou tisícovky zoologických zahrad, zebry bezhřívé můžete vidět jen v deseti z nich, a ještě před rokem to byly pouze čtyři. V Liberci je chovají už patnáct let a na udržení naděje na jejich záchranu mají velký podíl. Současné mládě je už sedmé, které se tu narodilo. Pořád ale nemají vyhráno.
Ošetřovatelé jsou zatím opatrní
„V tuhle chvíli je v zoologických zahradách ve světě 44 jedinců, z toho ale jen polovina je schopná rozmnožování. Osvědčení hřebci jsou jen čtyři,“ upozorňuje zoolog. Ve volné přírodě žijí už jen v jediné lokalitě v jediném místě v Africe poslední stovky kusů. Zooologové přesto doufají, že postupem let se jim podaří rozmnožit zebry bezhřívé v zoologických zahradách natolik, aby se mohly vracet zpět do přirozeného prostředí.
Druhé ojedinělé mládě, samička osla somálského, je na světě už dva týdny. Lidé malou samičku ale ve výběhu ještě neuvidí, je ve stáji se svou matkou, která k hříběti nikoho nepustí. I ona ale patří mezi velké naděje, i těchto zvířat se ve volné přírodě pohybují poslední stovky kusů.