K VĚCI, Patrik Nacher - 24.2. v 12:31
Jsme před totální katastrofou, řekl ve středu český premiér Andrej Babiš. Školy se otevírat nebudou a opatření se zpřísní. „Lidé jsou nasáklí negací, která se na ně hrne ze všech stran. Jsme jak na houpačce a cokoliv se udělá, je podrobeno kritice,“ uvedl v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher.
Otázkou podle něj zůstává, zda zpřísnění pomůže ve chvíli, kdy lidé nedodržují ani současná opatření. Zatímco na podzim opatření zabírala, nyní je situace opačná. Nedodržování opatření se stalo jakousi mantrou.
„Vadí mi neustálý souboj a negace všeho. Epidemiologové volají po zpřísnění, na straně druhé je zde velký tlak na znovuotevření škol, aspoň pro první stupeň, obchodů i restaurací. Lidé jsou nasáklí negací, která se na ně hrne ze všech stran. Jsme jak na houpačce a cokoliv se udělá, je podrobeno kritice,“ doplnil Nacher.
Babiš ve středu uvedl, že v současné situaci nestačí ani pandemický zákon a při odpoledním jednání požádá o prodloužení nouzového stavu.
„Z toho, co se děje v posledních dnech, jsem mírně zklamán. Byl jsem rád, když před několika dny došlo k dohodě mezi opozicí a koalicí o znění pandemického zákona. Podle mě se tím přetrhl řetězec negativních reakcí. Teď však Senátem zákon neprojde a v pátek se bude muset Sněmovna sejít, aby něco narychlo schválila,“ popsal Nacher.
Psychologové bijí na poplach
Politici tak podle Nachera vysílají lidem negativní signál. „Občané to přece vidí. Minulý týden se řeklo, že došlo k dohodě mezi vládou a velkou částí opozice a že se nebude nic komplikovat. Teď se však budou scházet den před tím a prezident ho bude muset podepisovat tak rychle, aby navázal na končící nouzový stav. Jinými slovy, i věci, které se zdály být snadné, se ukazují jako hrozně komplikované,“ vysvětlil Nacher.
Nouzový stav končí v neděli 28. února ve 23:59 hodin. Zda dojde k jeho prodloužení, Nacher říci nedokáže. Několik odborníků, mezi kterými jsou například imunolog Václav Hořejší či Jiří Kulveit, připravilo manifest Čtyřicet dní za zdraví lidí a ekonomiky. Podle nich je plošný lockdown na tři týdny jedinou možností, jak se z této situace dostat.
„Nevím, jak vymáhat něco tvrdšího, když ani současná opatření neplatí. Pro lidi je to nekonečné. Nevidí světlo na konci tunelu a permanentně sledují hádky ve veřejném prostoru. I psychologové už bijí na poplach ve vztahu k dětem, které jsou už tři čtvrtě roku zavřené doma a mají distanční výuku,“ poznamenal Nacher.
Podle něj existuje v zemi navíc velká skupina lidí, kteří opatření nedodržují. „A když přijde ještě tvrdší lockdown, tak dopadne zase na občany, kteří pravidla dodržovali, i když se jim třeba nelíbila. Ti, kteří na opatření zanevřeli, tak je nebudou dodržovat ani po zpřísnění,“ uzavřel v rozhovoru poslanec Patrik Nacher.