Do 40 dnů pouze tisíc nakažených denně, zasáhnout se musí také v průmyslu a podnicích. Přesně takový cíl stanovily více než čtyři desítky odborníků v manifestu Čtyřicet dní pro zdraví lidí a ekonomiky, ve kterém radí, jak potlačit šíření koronaviru. Současná opatření podle nich totiž nestačí. Více než 100 lidí denně podle nich umírá naprosto zbytečně.
Pod manifest se podepsali například vědec Jan Kulveit, lékař a odborník na testování Marián Hajdúch nebo imunolog Václav Hořejší či matematik René Levinský a desítky dalších. Kritizují aktuálně nastavená opatření, která podle nich naprosto nedávají smysl.
„Pokračování v tomto samém přístupu nedává smysl. Počet nakažených stále roste, více než sto lidí za den umírá zbytečně a tisíce lidí trpí v nemocnicích ve vážném stavu,“ píšou odborníci v manifestu. Tento stav podle nich ničí také ekonomiku, poškozuje drobné živnostníky a negativně se odráží na vzdělání.
Varují i předtím, co se už pár dnů zdá patrné, tedy rezignací na celou situaci, a považují za nepřijatelné, aby se touto cestou stát vydal.
„Řešením není kapitulace. Není možné, aby zdravotní katastrofu, kterou tato země nezažila mnoho generací, řešil každý sám za sebe, jak o tom uvažuje ministerstvo zdravotnictví,“ píšou dále.
Ze současné situace je možné se dostat. Dokonce ne za nějakou neurčitě dlouhou dobu, nebo po dalších destíkách tisíc...
Posted by Jan Kulveit on Tuesday, February 23, 2021
Zasáhnout musíme i v podnicích a průmyslu
Manifest podepsalo široké spektrum odborníků od primářů nemocnic přes epidemiology, virology nebo imunology. Podle nich je třeba stanovit si cíl a časový horizont. „V závislosti na cíli pak naplánovat postup, který podle vědeckého konsenzu a v souladu s lidskou důstojností s velkou šancí povede k jeho dosažení,“ uvádějí.
Exprezident Klaus má covid. Odpůrce roušek a opatření bude v domácí léčbě
Bývalý český prezident Václav Klaus má koronavirus. Pro web Lidovky.cz to potvrdil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka, ten uvedl, že exprezident byl pozitivně testován odpoledne. Léčit se bude doma.
Novým cílem by mělo být to, aby za 40 dní, tedy k 4. dubnu, počet nově nakažených za den klesl pod tisíc. Právě to představuje dlouhodobý cíl mnohých epidemiologů, kteří o tom v médiích často hovoří. Oproti dnešním 11 tisícům nakažených za den by tak číslo bylo 11krát nižší. Takový posun by měl vliv hlavně na vytíženost nemocničních lůžek, která se nyní nachází na hraně svých kapacit.
„Nově převládající varianta britské mutace viru B 1.1.7 je o tolik nakažlivější, že současná omezení soukromého života nestačí k brzdění,“ podotýkají.
I když žádné konkrétní řešení nenavrhují, upozorňují, že by postup řešení měl zahrnovat celou společnost.
„Postup řešení pandemie proto musí zahrnovat celou společnost, včetně podniků a průmyslu. Byť krátkodobě může být rychlá redukce viru SARS-CoV-2 nákladná, už v dubnu 2021 by takový postup umožnil bezpečný návrat všech dětí do škol, otevření všech obchodů a v nějaké formě i oživení gastronomie a kultury,“ uvádí.
Uzavření průmyslu a velkých fabrik ale vláda od počátku odmítá a považuje to za naprosto krajní řešení, po kterém zatím sáhnout nehodlá.