Lidé, kteří nosí brýle, mají až třikrát menší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem, než ti, kteří je nenosí. Nesahají si totiž tak často do očí, které mají navíc do jisté míry chráněny. Vyplývá to z výzkumu, na němž pracoval vědecký tým z Indie.
Lidé se své tváře dotknou v průměru 23krát za hodinu, očí za stejnou dobu zhruba třikrát. „K přenosu infekce dochází při dotyku tváře, úst či očí infikovanýma rukama. Tyto dotyky jsou nyní snížené díky nošení roušek, ty však nebrání dotýkat se očí,“ upozornil jeden z autorů výzkumu Amit Kumar Saxena.
Indická studie zahrnovala 304 pacientů s koronavirem, jejichž chování hodnotili výzkumníci prostřednictvím dotazníků. Odpovědi pak srovnali s dalšími údaji z dřívějších výzkumů. „Studie ukázala, že riziko nákazy bylo u populace nosící brýle dvakrát až třikrát nižší než u populace, která je nepoužívá,“ citoval Saxenu britský web The Daily Mirror.
Brýle měly přitom „statisticky významnou“ roli jen v případě, že je pacienti nosili alespoň jeden den. Nejsou proti šíření koronaviru sice tak účinné jako speciální ochranné brýle, i tak ale určitou ochranu poskytují. Podle odborníků by proto měli zdravotníci kromě respirátorů nebo roušek nosit také obličejové štíty a brýle.
Ze studie také vyplynulo, že v Indii se třikrát rychleji nakazí koronavirem chudí a nevzdělaní lidé. Podle vědců to ale souvisí hlavně s tím, že mají špatné hygienické návyky. „Řádně nedodržují preventivní pokyny. Oproti vzdělaným lidem nosí také méně brýle,“ uvedli vědci.