Libá vůně, kterou vyluzuje interiér zbrusu nového auta se líbí řadě zákazníků. Dokonce se prodává i ve formě osvěžovače vzduchu do vozu. Studie kalifornské univerzity ale upozorňuje, že za oblíbenou vůní stojí nežádoucí látky.
Vůně nového auta je u řady lidí jednou z věcí, na kterou se těší, když si pořizují vůz. Zachází to tak daleko, že se dokonce prodávají osvěžovače vzduchu, které mají tento libý odér napodobovat. Jenže to, co se nám líbí, ještě nemusí být dobré pro naše zdraví. Upozornila na to nedávná studie z University of California v Riverside.
Vůně v novém voze vzniká takzvaným odplyňováním. Chemikálie, které byly použity při výrobě dílů v interiéru, postupně unikají do vzduchu. Jde o kombinaci látek, pěn a lepidel. Výsledkem je sice pro mnoho lidí příjemná vůně, stojí za ní ale karcinogenní látky, hlavně benzen a formaldehyd, píší ve své studii Aalekhya Reddamová a David C. Volz z kalifornské univerzity.
Studie se si dala za úkol zjistit, jak dlouho člověk stráví ve voze, než se dostane na hranici bezpečného vystavení, těmto chemikáliím. Záleží samozřejmě na koncentraci, větrání a použitých látkách při výrobě konkrétního vozu. „Koncentrace Benzenu a formaldehydu mohou překročit bezpečnou hranici už po 20 minutách strávených ve voze,“ píše se v poměrně rozsáhlém komentáři ke zjištění vědců.
Panika nicméně není nutná. Fakt, že je nějaká látka karcinogenní, ještě neznamená, že člověk po styku s ní dostane rakovinu. Záleží na mnoha faktorech. Za karcinogenní se označuje řada věcí i jídel, se kterými lidé běžně přijdou do styku. Podle Světové zdravotnické organizace jde například o uzeniny jako šunka, slanina nebo párky.