Poničené střechy, auta i hřbitov. Bouře napáchaly značné škody, ve středu udeří znovu

Pondělní bouře způsobila značné škody na mnoha místech republiky. Podle pojišťoven jdou škody do desítek milionů korun. Například v Královéhradeckém kraji vichr kácel stromy a poničil několik střech. V Chrudimi kvůli likvidaci následků zůstávají uzavřené hřbitovy a park. Meteorologové navíc varují, že silné bouřky se vyskytnou i ve středu, a to v jihozápadních Čechách.

Jihozápad Čech ve středu opět zasáhnou silné bouřky. Ojediněle se tam budou vyskytovat ve druhé polovině dne a doprovodit je může přívalový déšť, nárazy větru o rychlosti do 70 kilometrů v hodině a menší kroupy. Na webu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Varování před bouřkami platí pro jihozápadní okresy Jihočeského a Plzeňského kraje a pro západní polovinu Karlovarského kraje od středečních 16:00 do téměř půlnoci. Přívalový déšť s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů vody tam může místy rozvodnit malé toky a zatopit níže položená místa. Silný vítr může lámat větve, nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky, uvedli meteorologové.

Uzavřeny jsou parky i hřbitovy

Silné bouřky se po velmi horkém víkendu prohnaly Českem už v pondělí, objevily se téměř všude a zůstaly po nich polámané stromy a větve, poničené střechy a poruchy na vedení vysokého napětí. Například v Chrudimi jsou uzavřené hřbitovy a park.

„V tuto chvíli je uzavřen urnový háj a hřbitov U Kříže. Likvidace stromů potrvá několik dnů, je nutné je opatrně odřezat a odstranit, aby se nic jiného nepoškodilo. Uzavřený je i Michalský park, předpokládám, že odpoledne bude vše pořezáno a uklizeno,“ uvedl starosta František Pilný (ANO).

Na parkoviště u nádraží spadl velký strom, poškodil auta a zlomil lampu veřejného osvětlení. V části města, které má 23 tisíc obyvatel, nejde elektřina. Nefungují tedy čerpadla, která dodávají teplou vodu z výměníků horkovodu z elektrárny Opatovice. Proud nejde ani v některých částech sídlišť Větrník a Na Šancích.V Široké ulici přívalový déšť zaplavil sklepy jednoho z domů.

Hasiči také musejí odstranit polámané větve, které uvízly v korunách stromů. Zaměstnanci technických služeb a dalších firem uklízejí cesty, například přístup k obřadní síni.

Vznikly škody za desítky milionů korun

Silné pondělní bouřky způsobily klientům pojišťoven stovky škod za desítky milionů korun. Vyplývá to z úterních odpovědí zástupců největších pojišťoven. Nejvíce pojistných událostí se stalo v Pardubickém kraji, a to především v důsledku krupobití.

Po bouřkách má Generali Česká pojišťovna nahlášeno přes 400 pojistných událostí za předpokládaných 23 milionů korun. Nejvíc škod, téměř polovinu, způsobilo krupobití. Vichřice má na svědomí 129 pojistných událostí.

Nejvíce jsou postiženi následky bouřkové činnosti klienti na Pardubicku (100 škod), na jižní Moravě (84) a ve středních Čechách (67). Poškozen je především majetek občanů, nahlášené jsou i tři desítky škod ze zemědělského pojištění a podobný počet poškozených vozidel. „Škodám se intenzivně věnují mobilní technici v terénu i likvidátoři,“ řekl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Kooperativa má za poslední týden v souvislosti s bouřkami hlášených 509 pojistných událostí za celkem 32 milionů korun. Z toho na pondělní případy připadá zatím 300 pojistných událostí za deset milionů korun, uvedl šéf komunikace pojišťovny Marek Vích.

Česká podnikatelská pojišťovna eviduje z pondělní kalamity více než stovku škod v objemu přes sedm milionů korun. Podle mluvčí Renaty Čapkové jde převážně o škody způsobené silným větrem a krupobitím. Nejvíce škod pojišťovna zaznamenala v Pardubickém kraji. Největší dosud oznámenou pojistnou událostí je poškození budovy v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. „Odlétla střecha, do interiéru zatekla voda, prvotní odhad činí tři miliony korun,“ dodala Čapková.

Bez elektřiny byly tisíce domácností

Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové energetici k 8:00 evidovali v Pardubickém kraji šest poruch na vedení vysokého napětí, na Chrudimsku například ve Stolanech, Kočím a Chroustovicích, na Pardubicku v Rosicích nebo v části Vysokého Mýta na Orlickoústecku. V regionu bylo kolem 2 500 domácností bez energie.

Ve Středočeském kraji zůstalo bez elektřiny okolo 1 900 domácností a přes 200 jich čeká na obnovení dodávek v Královéhradeckém kraji. ČEZ eviduje ještě 13 poruch na vedení vysokého napětí, které postupně opravuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský
Rozhovor

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.