Mentálně postižení lidé mají násobně vyšší pravděpodobnost, že skončí s covidem v nemocnicích. Ještě větší je riziko úmrtí. Informoval o tom evoluční biolog Jaroslav Flegr na svém Facebooku. Podobně riziko zvyšuje transplantace plic nebo ledvin a závažná onemocnění. Flegr se odvolává na analýzu francouzské skupiny EPI-PHARE, kterou tvoří léková agentura a státní úřad pro zdravotní pojištění.
Flegr ve svém příspěvku píše o „usměvavé kamarádce Aničce“, která se hned s každým kamarádí a celý podzim chodí do školy – navzdory vládním opatřením. Jako dítě s Downovým syndromem totiž navštěvuje speciální třídu, která dostala výjimku z uzavření.
„A víš, proč chodila do školy a proč teď zůstane doma? Protože jejím rodičům nikdo neřekl, že právě děti podobné Aničce jsou vůbec nejvíc ze všech ohroženy tou potvorou koroňáckou. Dozvěděli se to až dnes a vlastně náhodou. Konkrétně, lidé s Downovým syndromem mají 4x větší riziko, že s covidem skončí v nemocnici, a 23x větší riziko, že na covid zemřou,“ uvedl Flegr.
Mentálně retardovaní lidé pak mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se s koronavirem dostanou do nemocnice, a sedmkrát větší riziko úmrtí. Více ohroženi jsou podle francouzské studie také vážně nemocní pacienti – s cystickou fibrózou (4x vyšší riziko hospitalizace), terminálním selháním ledvin po dialýze (4x vyšší riziko nemocnice, 5x vyšší riziko úmrtí) nebo s aktivní rakovinou plic (3x vyšší riziko nemocnice, 4x vyšší riziko úmrtí).
Upozornil někdo občany na tato rizika?
Pravděpodobnost horšího průběhu onemocnění zvyšuje i transplantace. Lidé s novými plícemi mají pětkrát vyšší riziko, že skončí v nemocnici, a sedmkrát větší pravděpodobnost tragického konce. Po transplantaci ledvin se riziko hospitalizace zvyšuje třikrát, úmrtí šestkrát.
Flegr se pak v příspěvku pozastavuje nad tím, že rodiče mentálně postižených dětí možná nikdo na tuto skutečnost neupozornil. Redakce CNN Prima NEWS oslovila kvůli reakci ministerstva školství a zdravotnictví, ta ale dosud neodpověděla.
V Česku jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Od března se původně měli do lavic vrátit maturanti a žáci devátých ročníků základních škol. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v sobotu tento termín zpochybnil, epidemická situace je podle něj extrémně nepříznivá.
S věkem roste riziko hospitalizace i úmrtí
Výsledky jedné z vůbec nejrozsáhlejších studií, které byly v rámci francouzské populace provedeny, také potvrzují, že zranitelnost lidí vůči COVID-19 exponenciálně roste s jejich věkem. Ve srovnání s lidmi ve věku 40–44 let se riziko hospitalizace u věkové skupiny 60–64 let zdvojnásobilo, u skupiny 70–74 ztrojnásobilo, u 80–84 bylo již riziko šestinásobné a u osob nad 90 let dvanáctinásobné.
Z hlediska rizika úmrtí je spojitost s rostoucím věkem ještě výraznější. Ve srovnání s občany ve věku 40–44 let bylo u věkové skupiny 60–64 let dvanáctinásobné, u skupiny 70–74 třicetinásobné, u 80–84 stonásobné a u lidí nad 90 let dokonce téměř třistanásobné.
Studie provedená na základě dat Francouzské administrativní databáze zdravotní péče (SNDS) také potvrdila, že muži mají 1,4x vyšší riziko hospitalizace a 2,1x vyšší riziko úmrtí kvůli nemoci COVID-19 než ženy.
Redakce CNN Prima NEWS se obrátila na ministerstvo školství s dotazem, jestli o zmiňované studii ví a zda rodiče mentálně postižených dětí někdo o vyšším riziku spojeném s nemocí COVID-19 upozornil.
Podle vyjádření mluvčí resortu Barbory Peterové zůstaly speciální školy otevřeny z několika důvodů. „Tyto školy jsou schopné zajistit taková protiepidemická opatření, která budou snižovat riziko přenosu nákazy COVID-19 v této populaci. Pro děti s diagnózou především autistického spektra poruch je nutné, a to i s ohledem na požadavek samotných rodičů, zajistit potřebné sociální kontakty,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Peterová.
„Zvláštní režim nebyl pro speciální školy nastaven. Všem školám zřizovaným MŠMT byl tímto resortem zaslán manuál, který upravuje provoz škol v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19, jehož součástí jsou i protiepidemická opatření,“ doplnila mluvčí.
Redakce CNN Prima NEWS oslovila také ministerstvo školství. Na jejich vyjádření stále čeká.