reklama

Agresivních útoků přibývá. Lidé se chtějí umět bránit, stoupá zájem o bojová umění

Útoků agresivních lidí přibývá, jak ukazují policejní statistiky. Počet násilných ataků, které museli policisté v uplynulé době řešit, výrazně narostl. Současně s tím letos výrazně stoupl zájem o bojová umění. Někteří z nových zájemců o kurzy totiž byli svědkem rvačky, a proto se chtějí učit sebeobranu.

reklama

Alkohol, drogy, nebo nízké sebevědomí. Právě tyto faktory často u agresorů předchází spáchání trestného činu. Často si při tom troufají na slabší. V loňském roce museli policisté jen v Plzeňském kraji řešit přes 170 případů úmyslných ublížení na zdraví. „Od počátku letošního roku do konce září zatím evidujeme v policejních statistikách 150 případů,“ uvedla mluvčí policie Plzeňského kraje Ivana Jelínková.

Útoků příbývá a není divu, že se lidé mají potřebu chránit. Vyváznout z nebezpečné situace a umět ubránit sebe i své blízké. To byla motivace pro Martina Lorence, která ho přivedla k bojovému umění. „Vždycky jsem byl hubenej kluk, všichni se mi smáli, ale nevadí mi to, umím se bránit,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Největší zájem mezi bojovými sporty je o kickbox a smíšená bojová umění (MMA). „V Plzni se zvedla kriminalita, je tady spousta cizinců, spousta jiných národností a ten zájem určitě vzrostl,“ informovala jedna z majitelek plzeňského boxerského klubu. Lekce navštěvují děti, studenti i lidé ve středním věku. Nově přibylo i hodně dívek, které se chtějí naučit základní sebeobranu.

„Soudci, učitele, lékaři. To je dost milé překvapení, že i takoví lidé mají zájem naučit se bojové umění a bránit se,“ řekl trenér Jan Kalaš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama