Agresoři a sebeobrana
Útoků agresivních lidí přibývá, jak ukazují policejní statistiky. Počet násilných ataků, které museli policisté v uplynulé době řešit, výrazně narostl. Současně s tím letos výrazně stoupl zájem o bojová umění. Někteří z nových zájemců o kurzy totiž byli svědkem rvačky, a proto se chtějí učit sebeobranu.
Alkohol, drogy, nebo nízké sebevědomí. Právě tyto faktory často u agresorů předchází spáchání trestného činu. Často si při tom troufají na slabší. V loňském roce museli policisté jen v Plzeňském kraji řešit přes 170 případů úmyslných ublížení na zdraví. „Od počátku letošního roku do konce září zatím evidujeme v policejních statistikách 150 případů,“ uvedla mluvčí policie Plzeňského kraje Ivana Jelínková.
Kopance do hlavy a rány pěstmi. Na Mostecku útočí dětské gangy, vybírají si vrstevníky
Nadávky, vyhrožování, ale i rány pěstí a kopance. To je podle obyvatel Litvínova realita posledních dní. Nezletilí agresoři tam podle svědků napadají své vrstevníky. Naposledy si mělo osm kluků ve věku od 13 do 17 let vybrat třináctiletého chlapce. Jeho otec popsal útok před kamerou CNN Prima NEWS.
Útoků příbývá a není divu, že se lidé mají potřebu chránit. Vyváznout z nebezpečné situace a umět ubránit sebe i své blízké. To byla motivace pro Martina Lorence, která ho přivedla k bojovému umění. „Vždycky jsem byl hubenej kluk, všichni se mi smáli, ale nevadí mi to, umím se bránit,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Největší zájem mezi bojovými sporty je o kickbox a smíšená bojová umění (MMA). „V Plzni se zvedla kriminalita, je tady spousta cizinců, spousta jiných národností a ten zájem určitě vzrostl,“ informovala jedna z majitelek plzeňského boxerského klubu. Lekce navštěvují děti, studenti i lidé ve středním věku. Nově přibylo i hodně dívek, které se chtějí naučit základní sebeobranu.
„Soudci, učitele, lékaři. To je dost milé překvapení, že i takoví lidé mají zájem naučit se bojové umění a bránit se,“ řekl trenér Jan Kalaš.