Ačkoli vláda v pondělí zrušila povinnost nosit respirátory ve většině škol či v kancelářích, na místech s velkou koncentrací lidí jsou stále povinné. Je to nezbytné? Nestačily by například chirurgické roušky, které jsou do jisté míry prodyšnější, nebo nebylo by možné roušky a respirátory odložit úplně, jako tomu bylo loni v létě? Oslovili jsme odborníky, aby CNN Prima NEWS sdělili svůj názor.
Stále častěji se setkáváme s tím, že lidé opatrně respirátor sundávají pod nos, aby se alespoň párkrát svobodně nadechli. Mnozí se pravidelně testují, řada už je naočkovaná nebo nemoc prodělala. Mají respirátory skutečně ještě nějaký význam, nebo je nosíme spíše „pro jistotu“?
Imunoložka: Respirátory bych vyměnila za roušky
Podle imunoložky Heleny Tlaskalové-Hogenové mají roušky obecně smysl i v létě. „Pokud ale budeme mít slušnou proočkovanost obyvatelstva a neobjeví se nějaká nová nebezpečná mutace viru, umožnila bych v uzavřených prostorách s větším nahromaděním lidí, tedy například v obchodech či hromadné dopravě vyměnit respirátory za roušky – chirurgické nebo jiné. V respirátorech se zvláště v teple špatně dýchá,“ říká imunoložka.
Pirk: Pro roušky a respirátory není důvod
Naopak k úplnému zrušení zakrývání nosu a úst se přiklání kardiochirurg Jan Pirk. Poukazuje na to, že při klasické chřipce se za epidemii považuje 1 600 případů na 100 tisíc obyvatel. „Vzhledem k tomu, že současný počet případů COVID-19 nedosahuje ani zlomku tohoto čísla, považuji jakékoli nošení roušek či respirátorů za zcela neodůvodnitelné. Dalším důvodem, proč respirátory nenosit, je fakt, že podle posledního výzkumu má drtivá většina respirátorů falšovanou certifikaci, takže se vůbec neví, zda jsou funkční,“ vysvětluje přední český kardiochirurg.
Podle Pirka je také třeba si připomenout fakt, že při první jarní vlně covidu v roce 2020 jsme nosili roušky šité doma a byli jsme „nejlepší na světě“. A nyní při minimu případů musíme mít respirátory.
„Připadá mi, že hysterie s nošením roušek a respirátorů pokračuje. Když jsem se díval na přenosy mistrovství světa v ledním hokeji, hráči na ledě nebo na střídačce roušku či respirátor neměli, ale když si sedli na trestnou lavici, vzali si respirátor. To mi opravdu zůstává rozum stát,“ pozastavuje se.
Hostomský: Nosme je dobrovolně
Podle biochemika Zdeňka Hostomského je třeba si uvědomit, že respirátory jsou stejně účinné v zimě i v létě. Záleží ale především na tom, v jaké fázi epidemie se nacházíme. „Teď je epidemie na ústupu a je v podstatě jedno, zda respirátor nosíte, nebo ne. Mělo by to být naprosto na dobrovolné bázi. Kdo se obává, že může být nakažen, ať ho nosí, ale nevyžadujte to od nás již imunních, ať už díky prodělané nákaze, nebo vakcinaci,“ myslí si.
Jako další absurditu považuje povinnost nošení roušek u bazénů a na plovárnách. Co se týče hromadné dopravy, zde nezbývá nic jiného než respektovat nařízení dopravního podniku. „Jak se bude teplota zvyšovat, o to absurdněji bude toto nařízení vypadat. A v určité fázi můžete i riskovat, že se začnete dusit. V této souvislosti je nošení roušek či respirátorů naprostý a nezodpovědný nesmysl,“ říká biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie
Roušky by mohly ve vnitřních prostorách postačit
Evoluční biolog Jaroslav Flegr se přiklání k odložení respirátorů a nasazení roušek. „Osobně si myslím, že by chirurgické roušky jako ochrana okolí mohly být v létě, kdy se vir šíří především kapénkami, dokonce účinnější než respirátory. Ty při výdechu často na obličeji netěsní. Ale jestli jsem si něčím jistý stoprocentně, tak tím, že podobné technické otázky by měli posoudit odborníci a příslušné instituce, nikoli evoluční biologové či zubaři,“ zdůrazňuje.
Biochemik Zdeněk Hel by roušky ve vnitřních prostorách ponechal. Poukazuje na to, že při nízké prevalenci nemoci COVID-19 v populaci lze upustit od nošení roušek ve vnějším prostředí. „Ve vnitřních prostorech a v MHD bych byl ale mnohem opatrnější,“ myslí si Hel.