Už přes dva roky má kanadskou provincii Nový Brunšvik sužovat neznámá nemoc, jejíž dopady teď vyplavaly na povrch. Záhadná choroba má postihovat především mladé lidi a způsobuje poruchy koncentrace, halucinace, bolest svalů či ztrátu stability. Nemoc má údajně trápit přes 150 lidí.
Dnes dvacetiletá Gabrielle Cormierová kdysi snila o studiu lékařství. Jenže v roce 2019 začala pociťovat rozšířenou bolest svalů, měla poruchy koncentrace a problémy se zrakem. Její rodina si nejdřív myslela, že jde o pouhou únavu, jenže dívka později začala ztrácet rovnováhu. A tak už to zůstalo. Co Cormierové ve skutečnosti je? To dodnes nikdo neví.
V Kanadě se totiž údajně množí případy záhadné nemoci, která člověk naprosto ochromí a zbaví ho stability. Podle některých tyto lidi údajně spojuje, že trpí určitým druhem Parkinsonovy choroby či Alzheimerem a lékaři jen nedokázali jejich chorobu správně diagnostikovat. Jenže druzí tvrdí, že jde o nemoc zcela neznámou.
Do Ottawy přijely desetitisíce kamionů. Řidiči brojí proti očkování, podpořil je Musk
Od půlky ledna musí být každý řidič kamionu, který přejíždí hranici mezi Spojenými státy a Kanadou, očkovaný. Rozhodly o tom shodně úřady obou zemí. Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že jsou stejně téměř všichni vakcinovaní. To se ale přepočítal. Ottawu teď oblehly desetitisíce kamionů s rozzlobenými řidiči.
Chaosu nepomáhá ani přístup provinční vlády. Vědci se pokoušeli původ nemoci stopovat a zjistit, zda neudělali lékaři při diagnóze chybu. List The Guardian ale popsal, že se chtěli experti spojit při vyšetřování s federální vládou, ta místo toho celý případ převzala, nijak zvlášť se o něj ovšem nezajímá.
Na otázky nikdo neodpověděl
Podle vyjádření rodin postižených lidí rychlost vyšetřování výrazně polevila. „Najednou bylo ticho. Žádná komunikace, žádné informace, lékařské kontroly už neprobíhaly tak rychle. Naše otázky nikdo nezodpověděl a Gabrielle postupně ztrácí víru,“ řekla pro The Guardian rodina postižené dívky.
O nemoci se široká veřejnost dozvěděla poprvé loni v březnu. Vláda pracuje se 48 podezřelými případy, podle lékařských autorit jich ale může být až 150. Většina z postižených má být ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti. Provinční vláda ale dochází spíše k závěru, že se o žádnou záhadnou nemoc nejedná a jde o skupinu lidí s podobnými příznaky, které sužují různé již známé choroby.
Lidé v Kanadě, které trápí vážné projevy nemoci, zůstávají v šoku. „Nemůžu si objednat ani kávu. Můžu jenom psát. Po téměř čtyřech letech. Viděla jsem se se dvěma neurology a provedla nespočet testů. Ale pořád nevím, co mi je. Nemoc zůstává záhadou,“ sdělila pro britský list jedna z postižených.