Od půlky ledna musí být každý řidič kamionu, který přejíždí hranici mezi Spojenými státy a Kanadou, očkovaný. Rozhodly o tom shodně úřady obou zemí. Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že jsou stejně téměř všichni vakcinovaní. To se ale přepočítal. Ottawu teď oblehly desetitisíce kamionů s rozzlobenými řidiči.
Z kanadského Vancouveru vyjel 23. ledna konvoj kamionů, který vyrazil na druhý konec Kanady, do Ottawy, kam dorazil v pátek večer. Akce se má údajně účastnit až 50 tisíc kamionů. Jejich řidiči totiž protestují proti očkování, které je od půlky ledna povinné pro každého, kdo s korábem silnic přejíždí přes americko-kanadskou hranici.
Vlna nevole, která se proti tomuto rozhodnutí zvedla, je obrovská. Kanadský premiér Trudeau ale považuje skupinu, která oblehla hlavní město, za okrajovou a malou. Akci pojmenovanou Konvoj svobody proto provází i rétorika namířená proti kanadské vládě a Trudeauovi osobně.
If you scare people enough, they will demand removal of freedom. This is the path to tyranny.
— Elon Musk (@elonmusk) January 27, 2022
Řidiči si na své kamiony vyvěsili například transparenty s hesly jako „svoboda“ či „k čertu s Trudeauem“.
Musk na straně kamionů
Konvoj získal na sociálních sítích takovou pozornost, že k silnicím, které byly součástí plánované trasy do Ottawy, se sbíhaly tisíce podporovatelů s vlajkami a transparenty. Akci podpořil i nejbohatší člověk světa Elon Musk.
„Kanadští truckeři vládnou,“ napsal miliardář na Twitter. „Pokud lidi dostatečně vyděsíte, začnou sami požadovat odebírání svobod. To je cesta k tyranii,“ doplnil.
Akce se setkala s obrovskou podporou Kanaďanů. Zdroj: Profimedia.cz
Protestní konvoj přišly podpořit tisíce lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Protest podpořil i miliardář Elon Musk. Zdroj: Profimedia.cz
Řidiči protestují v kanadské Ottawě proti očkování. Zdroj: Profimedia.cz
Protestní konvoj projel napříč celou Kanadu. Zdroj: Profimedia.cz
Výmluvný vzkaz kanadskému premiérovi Zdroj: Profimedia.cz
Řidiči kamionů budou v Ottawě protestovat celý víkend. Podle odhadu Kanadské aliance nákladní dopravy by mohlo kvůli vládnímu rozkazu přijít o práci až 32 tisíc lidí, tedy zhruba pětina ze všech řidičů kamionů, kteří překračují hranici Kanady a USA.