Z Wu-chanu přichází další znepokojivé zprávy. Čínští vědci objevili nový smrtící virus známý jako NeoCoV, který může být po jediné mutaci přenosnější a smrtelnější než covid. Podle studie se jedná o typ koronaviru původně z jižní Afriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) však obavy krotí, chce počkat na další studie.
Podle studie objevili vědci z Wu-chanu nový smrtící virus NeoCoV. Přenosnější a smrtelnější koronavir pochází původně z jižní Afriky a je spojen s virem MERS. Jedná se o jednu z forem koronaviru, která se může přenášet ze zvířat na lidi (jde o takzvaný zoonotický vir) a způsobuje závažné onemocnění plic a ledvin. První případy MERS byly zaznamenány v roce 2012, píše web The Jerusalem Post.
Zmiňovaná studie vědců z Wu-chanu dosud nebyla recenzovaná, a tak někteří odborníci obavy krotí. Zprávy jsou však jasné – NeoCoV dělí od toho, aby se stal nebezpečím pro lidi, jediná mutace. Dosud totiž byla tato smrtící varianta detekována pouze u zvířat, konkrétně u netopýrů. Podle předpokladů vědců z Číny se však může NeoCoV přenést i na lidi, stačí, aby koronavir jedinkrát zmutoval.
Tyto informace jsou o to znepokojivější, že nový koronavir pravděpodobně nezastaví ani protilátky proti SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. Stejně tak jsou tyto protilátky bezbranné proti MERS-CoV. Světová zdravotnická organizace (WHO) však obavy krotí. Lidé by podle ní neměli vyvozovat předčasné závěry, stále se prý jedná o jedinou studii.
„Zda bude zjištěný virus rizikem pro člověka, bude vyžadovat další studie,“ uvedla WHO. Doplnila, že úzce spolupracuje se Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE), Organizací pro výživu a zemědělství (FAO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP) s cílem „monitorovat a reagovat na hrozbu nových zoonotických virů“.