Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou ve čtvrtek jednat o možnostech lepší spolupráce v boji proti šířící se koronavirové nákaze . Během večerní videokonference mají hovořit například o celounijním používání rychlotestů, o vzájemném uznávání jejich výsledků či o způsobu budoucí distribuce vakcín. Debata se bude točit i kolem další vzájemné pomoci mezi státy, z níž v těchto dnech těží Česko.
„Za pouhých několik týdnů se situace ze znepokojivé změnila na alarmující. Nyní musíme předejít tragédii,“ napsal v úterý předseda Evropské rady Charles Michel v textu zdůvodňujícím nutnost pořádat stejně jako na jaře pravidelné videosummity.
Tématem čtvrtečního jednání bude především co nejefektivnější koordinace věcí, k nimž se zatím nepodařilo státům přes výzvy Evropské komise najít společný přístup. Podle unijních činitelů by měl Michel nastolit otázku možného plošného využívání rychlotestů a lídři poté diskutovat například o tom, za jakých podmínek by země byly ochotny brát jejich výsledky jako směrodatné. Vyjádřit se mají také k dlouhodobě neúspěšné snaze o vzájemné uznávání výsledků testů provedených v různých zemích, což by výrazně usnadnilo cestování v době covidových omezení.
Dalším tématem videokonference budou společné unijní nákupy vakcín, kterých by Brusel chtěl od příštího jara rozdělovat mezi členské země stovky milionů dávek. Šéfové států a vlád se budou bavit o tom, zda při očkování upřednostnit například zdravotníky nebo rizikové skupiny obyvatel.
Debata se povede také o další vzájemné pomoci mezi členskými státy, v jejímž rámci Česko dostalo či v nejbližších dnech obdrží více než dvě stovky plicních ventilátorů z několika zemí i z nouzových zásob EU.