Vláda ve středu projedná návrh na rozpuštění hnutí List Jaromíra Soukupa. Nejvyšší správní soud (NSS) pozastavil činnost hnutí v listopadu 2020, protože v půlroční lhůtě neustavilo své orgány, čímž nesplnilo svou zákonnou povinnost. Hnutí pak mělo rok na nápravu pochybení, podle materiálu vlády, který je k dispozici, tak ale neučinilo. Zároveň hnutí nepředložilo výroční finanční zprávy za rok 2019 a 2020.
Situaci Listu Jaromíra Soukupa kabinet Petra Fialy (ODS) projedná v souboru s dalšími 49 návrhy na zrušení či pozastavení činnosti stran a hnutí. Celkově u 42 subjektů navrhuje materiál pozastavení činnosti, u osmi rozpuštění.
Do boje o Pražský hrad jde další kandidát. Prezidentem chce být miliardář Janeček
Miliardář Karel Janeček v pátek oznámil, že bude v roce 2023 kandidovat na prezidenta. Prohlásil to na tiskové konferenci v holešovickém divadle La Fabrika při představování svého uskupení nazvaného Tohle jsme my. Janeček mimo jiné prohlásil, že má na kampaň v plánu vynaložit velké finanční prostředky.
Vláda při návrhu na zahájení řízení před Nejvyšším správním soudem vychází z podnětů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. U hnutí List Jaromíra Soukupa kabinet aktualizuje návrh o posun k nesplnění povinnosti v listopadu 2021. Soukup oznámil vznik hnutí ve své televizi Barrandov v polovině ledna 2019, vnitro hnutí zaregistrovalo 15. března 2019. Hnutí mělo podle Soukupa bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy.
V březnu pak Soukup uvedl, že se nechystá být předsedou hnutí a neplánuje za něj ani kandidovat ve volbách. O měsíc později oznámil, že by chtěl kandidovat v prezidentských volbách, které se mají odehrát počátkem roku 2023. Vláda 9. prosince 2019 navrhla soudu zrušení hnutí kvůli tomu, že se mu v zákonné šestiměsíční lhůtě nepodařilo ustanovit potřebné orgány.
Neodevzdaly výroční zprávy
Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media Soukup se kolem politiky angažoval už dřív. Pomáhal s financováním kampaně Straně zelených a financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou i neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu. Agendu spojenou s pozastavením činnosti či rozpuštění stran, které nevykonávají činnost, vláda neprojednávala v posledních dvou letech kvůli časové kolizi s vyhlášením voleb.
Babiš bude chtít být prezidentem. Špinavou práci nechá na Schillerové, míní Topolánek
Bývalý premiér a opoziční poslanec Andrej Babiš (ANO) bude kandidovat na prezidenta. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli bývalí předsedové vlád Petr Nečas, Mirek Topolánek a Vladimír Špidla. Topolánek poznamenal, že Babiš nechá špinavé prádlo na „svých“ poslancích.
Mezi subjekty navrženými k pozastavení činnosti z loňského roku patří například „ANO, vytrollíme europarlament,“ a „Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka“. „Navržené strany a hnutí opakovaně neodevzdaly výroční finanční zprávu, případně nereagovaly na výzvu úřadu k odstranění nedostatků nebo doplnění výročních finančních zpráv,“ uvedl loni Ivo Kousal, vedoucí oddělení kontroly a správního řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.
„Vzhledem k tomu, že strany a hnutí byly za porušení těchto povinností sankcionovány nejméně dvakrát a ani poté nedošlo z jejich strany k nápravě, musely s tímto postupem počítat,“ dodal Kousal.
Strany, které úřad navrhl k rozpuštění, dlouhodobě nerespektují a porušují klíčová ustanovení zákona o sdružování v politických stranách. Vláda projedná vedle návrhu na zánik Listu Jaromíra Soukupa návrh na rozpuštění Demokratické strany Československa, Volby lidu 21. století a hnutí Náš Hlučín, Ostravské fórum, hnutí PRO, Spravedlivá občanská společnost a Svobodná občanská samospráva.