S odloučením a samotou během pandemie se v Litvě rozhodli bojovat jako ve sci-fi filmech. V hlavním městě Vilniusu totiž vyrostl kruhový portál, skrz který lidé dohlédnou až do 600 kilometrů vzdáleného města Lublin v Polsku, kde rovněž stojí „teleport“. V monumentech jsou zabudované obří obrazovky a prostor před nimi živě snímá a přenáší kamera.
Když občan Vilniusu předstoupí před portál, může se tak podívat, co se právě děje v ulicích Lublině. A v Polsku zase pozorují ruch ulic litevského hlavního města. Obří monumenty pracují s kruhovým motivem a stojí na masivním podstavci. Projektu Vilniusu se přezdívá digitální most a podle města jiným způsobem uchopuje myšlenku jednoty. O stavbě portálu napsal technologický web The Verge.
„Člověk v současnosti čelí mnoha smrtícím výzvám – sociální polarizace, klimatická změna či ekonomické problémy. Nejsou to vědci, aktivisté či vůdci, které postrádáme. Je to pospolitost a empatie. Svět vnímáme příliš v úzké perspektivě a limitují nás hranice států,“ sdělil pro The Verge umělec Benediktas Gylys, který stojí za myšlenkou stavby portálů.
A European city has built a futuristic ‘portal’ to another country in a bid to help people stay connected. The city of Vilnius, in Lithuania, installed the portal next to Vilnius Train Station allowing city dwellers to make contact in real time with residents of Lublin, Poland. pic.twitter.com/Fx028yMJLT
— Cover Images (@cover_images) June 4, 2021
Samotný design teleportu pak vymysleli na technické univerzitě Gediminas ve Vilniusu. Projekt byl ve vývoji pět let a odtajnil se příhodně právě ve chvíli, kdy se svět sbírá z dopadů pandemie. Kruhový motiv portálu má být metaforou kola času, píše The Verge.
„Takové smysluplné projekty se rodí ve chvíli, kdy se dají dohromady odlišní lidé, pracují pohromadě a dosáhnou symbiózy,“ popsal Adas Meskenas, který se na vývoji monolitů podílel.