reklama

Očkování, nebo lockdown, chtěl Válek pro seniory. Takhle jsem to neřekl, brání se

Bez očkování zákaz vstupu do práce, obchodu nebo třeba na kulturní akce. I tak by mohla vypadat přísná opatření, která bude zavádět nová vláda. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nejdříve s takovým opatřením souhlasil, později to popřel. Jak tedy bude mírnit rostoucí čísla nakažených?

reklama

Lidé nad 60 let, kteří se nedali očkovat, se možná dočkají lockdownu. Pro takové opatření by údajně zvedl ruku Vlastmil Válek, adept na ministra zdravotnictví. S informací přišel web Novinky.cz. „Ano, je to (lockdown pro neočkované) možné řešení. A pokud to krajský hygienik nebo epidemiolog doporučí, budu to považovat za správnou cestu. Určitě nebudu proti,“ zní doslovná citace.

Jenže v pátek odpoledne Vlastimil Válek tyto informace popřel. „Cesty, jak je (neočkované seniory) chránit, jsou různé. Ale určitě to není lockdown a zavírání, to je prostě nesmysl. Takhle jsem to nikdy neřekl a ani by mě to nenapadlo,“ ohradil se pro CNN Prima NEWS Válek.

Lockdown by ale seniory podle některých politiků či odborníků stejně neochránil. „Pandemii se věnuji dlouho a vyčlenění rizikových skupin zní dobře, ale v praxi to nefunguje,“ řekla poslankyně Pirátů Olga Richterová.

„Už se o to pokusili ve Švédsku, izolovat seniory, a vůbec se jim to nepodařilo,“ doplnila viroložka Ruth Tachezy. Podobný názor mají i další odborníci. „Myslím, že naše veřejnost na tento způsob zacházení není připravená,“ sdělil ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer. Naopak imunolog Václav Hořejší by si takové opatření představit uměl. „Většina z nich by si uvědomila, že aby se vyhnula opatřením, tak by se raději nechali očkovat,“ podotkl Hořejší.

Zda nová vláda přijme přísnější opatření je jedna věc. Podle exministra Romana Prymuly ale není jisté, že je lidé budou dodržovat. „Ten problém je, že nedodržujeme elementární opatření z hlediska ochrany při kontaktu, a to v jiných zemích v Evropě takto extrémní není,“ upozornil.

Podle viroložky Tachezy si ale vláda může za nedodržování sama. „Často se to měnilo. Myslím si, že právě tento způsob komunikace vedl k tomu, že lidé v opatření nemají důvěru a mají pocit, že je to zbytečné,“ míní.

Přitom epidemická situace není podle Prymuly vůbec ideální. „V populaci se šíří v tuto chvíli poměrně nekontrolovatelně, to je pravdou. A ty nárůsty jsou v tuto chvíli exponenciální,“ varoval epidemiolog. Ve čtvrtek přibylo v Česku 4 348 nových případů nákazy koronavirem. To je o 115 více než před týdnem. Hospitalizovaných je 1 304 lidí, z toho 172 v těžkém stavu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama