Drželi se provizorního voru a odráželi útoky žraloků a medúz. Loď se třem rybářům potopila začátkem října poblíž města Empire v Louisianě. Záchrana přišla až po dlouhých 28 hodinách. O incidentu informoval web americké stanice CNN.
Trojice přátel se vydala jako obvykle 8. října na ryby. Ten den ale nebylo úplně nejvhodnější počasí a rozbouřené moře jim rybaření zkomplikovalo. „Ve chvíli, kdy jsme viděli, jak zadní část lodě začíná nabírat vodu, bylo mi to jasné. Byla to dokonalá bouře pro dokonalou nehodu,“ uvedl podle webu CNN Phong Le v televizi NBC.
Loď byla přivázána k ropné plošině, vlny ale byly čím dál větší. Muži měli zhruba dvě minuty na to se rozhodnout, co dál, než se kolem desáté hodiny ráno jejich loď potopila. Svázali dva termoboxy šátkem a vyrobili si tak improvizovaný vor. „Pokaždé, když jdu na ryby, nosím šátek, protože klobouk vždy ztratím,“ vysvětloval Le s tím, že se pokoušeli dostat k ropné plošině, která by měla mít telefon. To se jim ale nepovedlo.
Boj s žralokem i žahání medúz
Ve vodě zůstali až do noci. „Dobře, že byl úplněk, protože jsme měli světlo,“ popsal Luan Nguyen s tím, že i tak na sebe trojice sotva viděla. Když se jim nepodařilo dosáhnout ropné plošiny, nechali se unášet mořem. Z relativního klidu je ovšem vyvedl žralok, který začal na Nguyena dorážet. Zaútočil mu dokonce i na záchrannou vestu. Začal tak boj o holé přežití. „Pokusil jsem se ho odstrčit. Nechtěl odplout, tak jsem mu vrazil prsty do očí. Mám pár jizev, ale odplaval,“ vylíčil děsivý zážitek rybář.
Žraloci ale nebyli jediným nebezpečím, kterému muži osudné noci čelili. „Každých 15 až 20 minut nás neustále žahaly medúzy. Uprostřed noci jsem se probudil s takhle velkou medúzou v klíně,“ vzpomínal Le a ukazoval na šířku své postavy. I přes to všechno muži zachovali chladnou hlavu a jeden druhého se snažili udržet v teple.
yooo Phong Le and Luan Nguyen what a harrowing story surviving in the Gulf of Mexico https://t.co/825RKNQek2
— Jenny Yang (@jennyyangtv) October 14, 2022
Druhý den ráno se ale Le od svých přátel oddělil a snažil se doplavat k asi 8 kilometrů vzdálenou loď lovící krevety a zavolat pomoc. Po chvíli plavání vytáhl vodotěsné pouzdro, ve kterém měl schovaný svůj mobilní telefon, aby zjistil svoji polohu. „V tu chvíli mi přišly všechny textové zprávy. Celou dobu jsem neměl žádný signál, ale uprostřed Mexického zálivu ano,“ uvedl rybář, kterému zbývalo 5 % baterie. Záhy poté se mu telefon vybil.
Neobyčejná záchrana
Neváhal a svoji polohu zaslal kamarádovi, který okamžitě kontaktoval pobřežní stráž. Ta do záchranné akce vyslala vrtulník. Po necelé půlhodině pak pilot uviděl jednoho z trosečníků, jak na helikoptéru mává. „Byl to Le. Moc nemluvil, byl úplně vyčerpaný,“ popsala záchranu poručice Katy Carawayová. Muže vyzdvihli do helikoptéry.
Zbylé dva rybáře, na které mezitím znovu doráželi žraloci, zachránila posádka člunu, který se rovněž do pomoci zapojil. Nguyen měl ruce pokryté žraločími kousanci a krvácel. „Jeho oranžovou záchrannou vestu utrhl jeden z nich asi v polovině,“ uvedl člen pobřežní stráže Andrew Stone. Všichni tři muži byli hladoví, dehydratovaní, podchlazení a spálení sluncem.
„Teplota vody v oblasti se pohybuje kolem 25 °C. To se zdá dost, ale cokoliv pod tělesnou teplotou vás začne podchlazovat,“ dodal Stone.
Pobřežní stráž je na záchranu lidí vyškolená, tohle ale nebyla obyčejná záchrana. „Pravděpodobnost, že je najdeme před odesláním té textové zprávy, byla téměř nulová. I po obdržení té zprávě byla šance stále velmi malá,“ řekla k záchraně Carawayová. Celkem se do pátrací akce zapojilo 30 členů pobřežní stráže.