Podceňovat počasí se nevyplácí. Hlavně u řidičů prověří nejen jejich zkušenosti za volantem, ale i povědomí o bezpečné jízdě. A to třeba i v případě, kdy zamíří na hory s lyžařskou výbavou. Co by v autě nemělo chybět?
Při nesprávném upevnění lyží, hůlek, nebo třeba lyžáků v autě se z nich během milisekundy můžou stát nebezpečné projektily. „Hmotnost těchto předmětů rychlostí a silou nárazu brutálně narůstá. Třeba PET láhev 1,5 l ve stokilometrové rychlosti váží více něž sedmdesát kilogramů,“ vyčíslil koordinátor BESIP pro Karlovarský kraj Lukáš Hutta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šťastný konec pátrání po štěněti v Krkonoších: Pohublého Franka našli na poslední chvíli
Nejbezpečnějším způsobem, jak lyžařskou výbavu převážet, zůstávají takzvané rakve nebo speciální držáky na střeše auta.
Co se týče další výbavy vozu, nezbytností jsou pneumatiky. Zimní, ne několik sezon staré, s minimální hloubkou vzorku šest milimetrů. Už chybějící dva milimetry zhorší brzdnou dráhu až o 20 %. Od věci určitě není mít v autě lopatku. K doporučené výbavě patří určitě i deka.
Chybět by neměly ani sněhové řetězy a s nimi i dostatek zkušeností, jak je správně nasadit. Řidiči, kteří se na sněhu příliš necítí, by pak v době, kdy například meteorologové varují před špatným počasím, na hory vůbec jezdit neměli. Není totiž horší noční můry silničáře než řidič, který začne zmatkovat a zastaví na úzké silnici v zasněženém kopci. V ten moment už se totiž nikdo nikam nedostane.