Úterkem skončila jedna velká éra. Už před Eurem bylo jasné, že německý trenér Joachim Löw po šampionátu opustí reprezentaci, a to po 15 letech. Představoval si, že „Die Mannschaft“ dovede dál než do osmifinále, ale jeho svěřenci nestačili na Anglii. Fanoušci teď budou mimo jiné ochuzeni o řadu bizarností, které jim Löw v pravidelných intervalech dopřával.
Vydržet 15 let u jednoho týmu coby trenér? V dnešním fotbalovém světě stačí jeden nezdar a následuje třesk – výměna kouče. Například Nizozemec Frank de Boer se chopil národního týmu loni v září, teď na Euru vypadl s Čechy a sám usoudil, že je čas dát prostor někomu jinému.
Löw byl velitelem německého nároďáku půl druhé dekády, dva roky předtím ještě působil jako asistent Jürgena Klinsmanna. Dopředu bylo avizováno, že jakmile reprezentace vypadne na letošním Euru, předá 61letý Löw taktovku Hansi-Dieterovi Flickovi.
Šílenství v Londýně. Angličané urvali velké vítězství nad Němci a lidé ztratili zábrany
„Football's coming home.“ Slavná píseň věnovaná anglické reprezentaci se v úterý nejedenkrát rozezněla na stadionu Wembley a v ulicích Londýna. Angličané na Euru přehráli v tradičním souboji Německo a vybojovali si čtvrtfinále s Ukrajinou. Ve městě na Temži se tedy velkolepě slavilo. Když Albion porazí „Die Mannschaft“, je to vždycky něco speciálního.
Tím, že Německo postoupilo do osmifinále z těžké základní skupiny ve společnosti Francie, Portugalska a Maďarska až ze třetího místa, bylo jasné, že v play-off půjde na vítěze skupiny D, tedy Anglii.
Albion hnaný domácím stadionem Wembley si s Německem poradil po gólech Sterlinga a Kanea 2:0. Ještě před tím, než železný Löw naposledy s národním týmem opustil hřiště a zamířil do šatny, předvedl něco, co fanoušci po celém světě považují za tradici. Je známý jako úspěšný kouč, který reprezentaci dotáhl až k titulu mistrů světa a vicemistrů Evropy. Ale zvláště poslední roky zaujala fotbalovou komunitu jiná věc než to, jak Löw svěřence koučuje a jakou jim naordinoval taktiku.
Zvláště na Euru v roce 2016 upoutal pozornost tím, když u postranní čáry zajel rukou do intimních partií a posléze si čuchnul ke svým prstům. Svoji končetinu nasměroval i do zadní části kalhot a i poté následovalo přiložení prstů k nosu. Jindy zase zkoušel, jaký odér má jeho podpaží.
Oh god, the man never stops! pic.twitter.com/teY41U560D
— Brooks Peck (@BrooksDT) June 13, 2016
Jednou dokonce slavil gól tak, že několikrát nadšeně zatleskal, pak dlaně vložil právě do podpaží a tradičně zkontroloval nosem situaci.
V současnosti snímá velké fotbalové zápasy tolik kamer, že jsou podobné praktiky ihned zprostředkovány milionům diváků u televizních obrazovek. A v době, kdy mají sociální sítě čím dál tím větší sílu, si Löwa skoro každý zaškatulkoval jako toho trenéra, který v přímém přenosu před celým světem předvádí věci, které nemají na fotbalovém trávníku obdoby.
I při svém rozlučkovém zápase s Anglií „nezklamal“. Tentokrát svůj zlozvyk prezentoval tak, že vložil prsty do nosu a posléze je lehce olíznul.
Joachim Low is back to his shenanigans again 😂
— Will Blackmon (@WillBlackmon) June 29, 2021
https://t.co/h6cjWovQca
Někteří fotbaloví nadšenci možná s nadsázkou poznamenají, že Joachim Löw bude po svém konci u reprezentace chybět právě kvůli bizarním kouskům, které s fotbalem neměly nic společného.