Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který je v čele země již 26 let, svede v neděli souboj o šesté volební období. Předpokládá se, že opět zvítězí, běloruská občanská společnost je však nyní nejvíce mobilizovaná za celé dekády. Hlavní Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou přišlo podpořit přes 60 tisíc lidí. Cichanouská se rozhodla zastoupit svého muže, kterého režim uvěznil poté, co oznámil kandidaturu na prezidenta.
Bělorusové označují svou cestu k urnám jako „volbu bez volby“, výsledky se totiž vcelku nepokrytě falšují. Analytici předpokládají, že ohlášený výsledek se bude pohybovat na standardní hladině 70 až 80 procent pro stávajícího prezidenta.
Opozice je však nyní nebývale silná. Alexandr Lukašenko, který vede zemi diktátorským stylem již od roku 1994, jakýkoliv projev nesouhlasu vždy účinně potlačil. Otázka je, jak se bude situace vyvíjet po volbách, po nichž hrozí demonstrace. Ty byly potlačeny i v roce 2010, nyní se však zdá být společnost odhodlanější. Někteří Bělorusové podotýkají, že se o dění zajímají i dříve apolitičtí lidé.
Za uvězněné muže nastoupily ženy
Donedávna neznámá Svjatlana Cichanouská se nyní stala ústřední osobností opozice. V minulém týdnu dokázala do ulic hlavního města Minsku nalákat na 63 tisíc svých podporovatelů, uvádí tamní lidskoprávní organizace Vjasna. Její manžel, populární bloger Sjarhej Cichanouský, byl v květnu režimem uvězněn poté, co oznámil kandidaturu na prezidenta. Jeho žena se ho proto rozhodla v kampani zastoupit.
People are still coming. This must be the most massive political rally in Belarus history. pic.twitter.com/ah9JMA4U0H
— Franak Viačorka (@franakviacorka) July 30, 2020
Cichanouská zdůrazňuje, že nikdy neměla v úmyslu vstoupit do politiky, ale nyní to považuje za svou povinnost. „My ženy teď musíme nést břemeno (mužů). My ženy musíme vést Bělorusko k nové světlé budoucnosti. Společně se nebojíme a společně zvítězíme,“ prohlásila na setkání ve městě Orša. Jejímu muži hrozí až tři roky vězení za „přípravu občanských nepokojů“. Podle informací běloruských médií nechala kvůli bezpečnosti odvézt své děti do jedné z unijních zemí.
„Můj manžel byl zatčen a skončil ve vězení. Jenže to se tak stává, že má ženu, která chce také změny,“ pronesla kandidátka k nadšenému davu v Grodně poblíž polské hranice. Připomněla, že v politice nehledá moc, nýbrž spravedlnost.
Prezidentská kandidátka Cichanouská spojila své síly s dalšími dvěma ženami, trojice dam se tak stala symbolem běloruské opozice proti Lukašenkovu režimu. Přidala se k ní Veranika Capkalová, žena Valryje Capkaly, kterému úřady nepovolily kandidaturu. Capkala ze strachu z uvěznění uprchl i s dětmi do Ruska, zatímco jeho žena se zapojila do kampaně.
Připojila se ještě Marija Kolesniková, volební manažerka prezidentského kandidáta Viktara Babaryky, který byl rovněž uvězněn. Lukašenkova diktatura zatkla i Babarykova syna, který mu dělal volebního manažera. Oba muži čelí obvinění z daňových úniků.
Lukašenko tvrdí, že země není připravená na to zvolit si ženu. Trojice naopak věří, že dokáže spojit jak nespokojené bohatší obyvatele měst, tak venkovany. Těm vadí zejména zhoršující se ekonomická situace, ale i Lukašenkův postoj ke koronavirové pandemii. Deník Financial Times autoritářského vůdce zařadil do čtveřice lídrů, kteří volí taktiku bagatelizace nákazy a dávají před ní „hlavu do písku“.
Mezi podporovatele Cichanouské se nyní řadí i někteří bývalí Lukašenkovi příznivci. Často jsou přesvědčeni, že před čtvrt stoletím byl pro zemi dobrou volbou, ale nedokáže již reflektovat současné potřeby Běloruska, uvedlo Rádio Svobodná Evropa.
Lukašenko se před volbami zbavuje nepohodlných
Během sílících protestů před volbami se režim zaměřil na občanské aktivisty, novináře i blogery, kteří jsou zatýkáni, informovala organizace Human Rights Watch. „Ostatní státy by neměly ignorovat takto závažné porušování lidských práv,“ řekl Hugh Williamson, ředitel Human Rights Watch pro Evropu a střední Asii. Je podle něj důležité, aby demokratické země daly najevo, že jim průběh voleb v Bělorusku není lhostejný. Běloruská policie od května pozatýkala na poklidných protestech více než tisíc lidí.
Těsně před volbami bylo také zatčeno 33 členů nechvalně proslulé ruské Vagnerovy armády, kteří se objevili na území Běloruska. Podle Lukašenka přijeli před volbami destabilizovat situaci, kauza je ale neobjasněná.
Lukašenko obvinil ze spolupráce právě uvězněného Sjarheje Cichanouského, který čelí i dalším obviněním. Jeho žena to popřela. Podle analýzy Moscow Times mohla Vagnerova armáda využít Bělorusko pouze jako tranzitní zemi, neboť na rozdíl od Ruska zde kvůli pandemii nebyla nijak omezena letecká doprava. Je možné, že skupina byla na cestě do Súdánu, na záběrech ze zatčení jsou mezi jejich osobními věcmi zřetelné súdánské bankovky.
Ruský nezávislý deník Novaja Gazeta pracuje i s teorií, že Lukašenko o manévrech Vagnerovy armády věděl a rozhodl se jich využit ve svůj prospěch. Pod hrozbou násilného vměšování může utáhnout šrouby, odložit či anulovat výsledky voleb, míní list.
Vztahy s Ruskem ochladly
Analytici většinou počítají s tím, že Lukašenko udělá vše pro to, aby se u moci udržel. Shodují se však, že by to pro něj mohlo být dosud nejnáročnější volební období. Ukáže se, zda je ochoten využít k udržení se u moci armádu.
Minsk měl také ve zvyku se v těžkých časech obracet k Rusku. Vztahy s ním však poslední dobou ochladly, Bělorusko je totiž rezistentní k další integraci. Poslední dobou Lukašenko naopak obviňuje své odpůrce ze spolupráce s Kremlem a varuje před vměšováním Ruska nejen do voleb.