Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v českých nemocnicích je z lůžek na anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a jednotkách intenzivní péče (JIP) volná čtvrtina, z lůžek s kyslíkem je volná téměř třetina a přístrojů ECMO k zajištění mimotělního oběhu je volných 86 procent.
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v pondělí údaje k neděli 11. října na webu, kde publikuje čísla o šíření koronaviru. Kapacita by měla pro pacienty s nemocí COVID-19 zatím stačit, uvedl předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimír Černý.
Farský: Babiš obvolává okolní státy kvůli péči
Jde o téměř protichůdnou informaci, než kterou ve speciálním vysílání televize CNN Prima NEWS prezentoval poslanec Jan Farský (STAN). Ten uvedl, že situace je natolik vážná, že si předseda vlády Andrej Babiš volal s premiéry pěti států, zda by Česku neposkytli volná lůžka v nemocnicích. „Premiér říkal, že jim volal, zda by nám poskytli část kapacity,“ řekl Farský a zmínil, že mohlo jít o volné kapacity v Polsku či německém Sasku.
Vláda kvůli obavám z toho, aby nárůst počtu případů koronaviru a lidí hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 nezahltil zdravotnický systém, postupně zavádí omezení zasahující veřejný život, školní docházku, kulturu, sport i některé obory podnikání. Jde o speciální lůžka a přístroje pro vážně nemocné, ale také o personál, který je obsluhuje. Přibývá totiž koronavirem nakažených lékařů i dalších zdravotnických pracovníků.
Z 1814 plicních ventilátorů byla k neděli volná zhruba polovina, lůžek s kyslíkem bylo k dispozici 32 procent z 23 993, přístrojů ECMO pro nejtěžší případy selhání plic bylo volných 63 ze 73. Na ARO a JIP bylo možné obsadit 1 018 lůžek z celkových 4 012, přístrojů CRRT k náhradě funkce ledvin bylo volných 229 z 315.
„Stav aktuálních lůžkových i přístrojových kapacit je celkově dostačující ke zvládnutí aktuálního počtu pacientů s COVID-19 vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl Černý, který vede poradní skupinu ministerstva zdravotnictví pro sledování kapacit v nemocnicích. Mezi kraji i mezi nemocnicemi uvnitř krajů však podle něj mohou být rozdíly v obsazení kapacit, kvůli kterým mohou být nezbytné přesuny pacientů mezi nemocnicemi.
Černý uvedl, že dosavadní nárůst počtu hospitalizovaných s nemocí COVID-19 vede k postupnému omezování plánované zdravotní péče v řadě nemocnic. „K plošnému omezování či zastavení plánované péče zatím nedochází,“ doplnil.
Reprodukční číslo stouplo na 1,4
Pokud by rostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný koronavirem nakazí, bude podle Černého pro zachování odpovídající péče o nemocné s COVID-19 nutné zásadně omezit až zastavit plánovanou péči prakticky ve všech nemocnicích. „Pokud by k tomuto došlo, byla by odkládána v první řadě ta zdravotní péče, kde by její odložení nemělo být spojeno s dopadem na dlouhodobý léčebný výsledek pacienta,“ doplnil Černý. V sobotu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že reprodukční číslo se zvýšilo na 1,4.
Podle Černého je lůžková kapacita ČR trvale sledována a vyhodnocována v takzvaném dispečinku intenzivní péče. Každá nemocnice musí údaje aktualizovat aspoň jednou denně, doplnil. Umísťování pacientů vyžadujících intenzivní péči řídí v každém kraji koordinátor, který spolupracuje se zdravotnickou záchrannou službou a vedením kraje. Každá nemocnice také připravuje nouzové kapacity lůžek pro pacienty s koronavirem.