Má smysl dostavovat jadernou elektrárnu? A co účast Ruska a Číny? Senát se pře s MPO

Jaderná elektrárna Dukovany (autor: Petr Adámek)

Nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech bude podle senátorů předražený a neekonomický. Výstavba podle nich bude trvat déle než vládou plánovaných 7 let, a to ji prodraží. Podle ministra průmyslu a obchodu však na ceně nezáleží a jiné zdroje energie podle něj Českou republiku od nesoběstačnosti nezachrání. Stavba má vyjít na zhruba 160 miliard.

Garantem projektu je stát, který by měl zaplatit 70 % ceny, zbytek doplatí investor, tedy státem vlastněná firma ČEZ, která od státu pro tento účel dostane půjčku. Podle odpůrců je ale cena celého projektu výrazně podhodnocena.

„Otevírá to možnost přefinancování toho projektu a celé té cesty, kterou zažívá třeba Francie nebo Velká Británie, kde dochází k razantnímu zdražení těch projektů Zkušenosti ze zahraničí prý ukazuji, že se cena může navýšit až o více než polovinu,“ uvedl Edvard Sequens z  ekologického sdružení Calla.

Má stavba dalšího bloku smysl?

„Stavba toho zdroje nemá smysl, nakonec to ukazuje i koncepce energetická v okolních státech české republiky,“ tvrdí senátor Ladislav Kos.

Vicepremiér a dvojitý ministr Karel Havlíček (za ANO) ale nesouhlasí: „Diskutovat o tom dneska, zda ten reaktor bude stát 140 nebo 170 miliard, je méně důležité než to, jaká bude cena peněz. A proto se stát snaží půjčit si levně ty peníze, a to je to, co bude mít vliv na cenu elektrické energie.“

Cílem výstavby je podle ministra soběstačnost České republiky, aby lidé mohli nakupovat energii za přiměřené ceny. Někteří senátoři a odborníci ale vidí budoucnost v obnovitelných zdrojích.

Co alternativní zdroje?

„Americká studie ukazuje, že ČR může být v roce 2050 plně pokryta pouze z energie z obnovitelných zdrojů a přitom může být soběstačná,“ upozorňuje Magdalena Davis, předsedkyně Zelených.

Jenže zatímco výstavba několika jaderných bloků zabere pár hektarů, větrné a solární elektrárny by pokryly skoro celou Ostravskou pánev. Navíc místa, kde jsou příznivé větrné podmínky, leží převážně v oblastech, které patří mezi zákonem chráněné oblasti.

Senátor: Vyřaďte Rusko a Čínu

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost také doporučil vládě, aby z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyloučila uchazeče ze zemí, které nerespektují suverenitu a zájmy České republiky.

„Rusko zneužívá energetických projektů, aby vykonávalo nátlak, a stejně postupuje taky Čína. Proto jsme doporučili vládě, aby měla dostatek argumentů vyloučit předem uchazeče z Ruska a Číny, protože to nejsou naši strategičtí partneři, jsou to spíš naši strategičtí rivalové, kteří nám nepřejí nic dobrého,“ popsal senátor Pavel Fischer (NESTR).

Do konce tohoto roku by měl být vypsán tendr na výběr dodavatele. Vítěz by měl být vybrán do konce roku 2022. Zájem o stavbu jaderného bloku v Dukovanech má podle společnosti ČEZ celkem pět firem. Jde o ruský Rosatom, kanadsko-americký Westinghouse, dále o společnosti z Francie, Jižní Koreje a Číny.

Ministr Havlíček potvrdil, že pokud skutečně tyto subjekty ještě projeví zájem, budou v nejbližších měsících kontaktovány a bude s nimi zahájena oficiální diskuze.

Podle minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra ale nemají všichni uchazeči stejnou šanci v tendru uspět: „Jsem přesvědčen, že to nejsou ani Korejci, ani Číňané a dokonce ani Francouzi. Tím pádem to kritérium maximálního instalovaného výkonu 1200 MWe nám dává dvě možnosti, Rusové a dříve americký – dnes kanadský – Westinghouse..

Ministr Havlíček ovšem kontruje, že žádná ze světových dodavatelských společností není  mimo hru, každá bude mít možnost zúčastnit se výběrového řízení.

Podrobnosti v přiloženém videu.

Tagy: