Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval před takovým mírovým uspořádáním, které by znamenalo kapitulaci Ukrajiny, podle něj by to byla špatná zpráva pro všechny včetně USA. Zároveň zpochybnil, zda je jeho ruský protějšek Vladimir Putin upřímně připraven uzavřít trvalé příměří v téměř tři roky trvající válce. Za Ukrajinu může o míru vyjednávat jedině její prezident Volodymyr Zelenskyj, zdůraznila francouzská hlava státu v rozhovoru pro Financial Times, který list zveřejnil v noci na pátek a o němž informovala agentura AFP
„Mír, který by byl kapitulací, by byl špatnou zprávou pro všechny,“ včetně Spojených států, varoval Macron s odkazem na možný postup amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokud by zahájil jednání o příměří přímo s Putinem bez účasti Ukrajiny.
ČTĚTE TAKÉ: Vyjednavači USA a Ruska se potkají v Mnichově, oznámil Trump. Pozvaná je podle něj i Ukrajina
Trump ve středu telefonicky hovořil o válce zvlášť s Putinem a poté se Zelenským, načež pověřil americké představitele, aby začali jednat o ukončení konfliktu. „Jedinou otázkou v této fázi je, zda je prezident Putin ochoten uzavřít příměří na upřímném, trvalém a udržitelném základě,“ uvedl Macron v rozhovoru, který poskytl britskému deníku v Elysejském paláci.
Macron zdůraznil, že jedině Ukrajina může s Ruskem jednat o otázkách své svrchovanosti a územní celistvosti. Nový americký ministr obrany Pete Hegseth ve středu prohlásil, že je „nerealistické“ očekávat, že se Ukrajina vrátí ke svým hranicím před rokem 2014.
Rusko, které již v roce 2014 anektovalo Krym, zahájilo na Putinův příkaz nevyprovokovanou agresi na Ukrajině v únoru 2022 a nyní si činí nárok na pět různou měrou okupovaných ukrajinských oblastí.
Francouzský prezident v rozhovoru rovněž uvedl, že je třeba, aby Evropané společně zasedli k jednacímu stolu k rozhovorům o budoucí bezpečnostní architektuře kontinentu. „Je na mezinárodním společenství, se specifickou úlohou Evropanů, aby diskutovalo o bezpečnostních zárukách a v širším smyslu o bezpečnostních pravidlech pro celý region. A zde musíme sehrát svou úlohu,“ zdůraznil Macron.
Macron jako první státník zmínil možnost vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, aby v případě příměří zajistily její bezpečnost před Ruskem, píše AFP. Nový šéf Pentagonu Hegseth naopak zdůraznil, že bude na Evropanech, aby našli „robustní“ bezpečnostní záruky k udržení „trvalého míru, a vyloučil nasazení amerických vojáků na Ukrajině.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Putinovi ohledně války věřím, přeje si mír, prohlásil Trump. Kyjev ujistil o účasti na jednání