Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle CNN ustoupila Kremlu, když označila vstup Ukrajiny do NATO za nereálný. Spojenci v Alianci teď řeší, jak se vyrovnat s americkou změnou postoje. Washington mezitím znovu zatlačil na státy NATO, aby zásadně zvedly vojenský rozpočet.
NATO i USA poslední tři roky razily linii, že vstup Ukrajiny do NATO je nevyhnutelný, ale tak docela se neví, kdy přesně k němu dojde. Nová americká administrativa teď tento harmonogram narušila.
PODÍVEJTE SE: Zelenskyj je připraven nabídnout Putinovi výměnu území. K jednání je má dotlačit Trump
Americký ministr obrany Pete Hegseth ve středu v Bruselu při setkání Aliance prohlásil, že je vstup Ukrajiny do NATO v současnosti nereálný. Stejně tak je podle něj nereálné, že by se země vrátila k hranicím před rokem 2014, tedy před ruskou anexí Krymu.
Podle CNN se teď v NATO snaží hledat jednotný směr, protože výroky Trumpa a členů jeho administrativy obrátily všechno vzhůru nohama. Přijetí Ukrajiny do NATO ale podle členů Aliance tak docela nezmizelo ze stolu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že Ukrajina nepřijme žádnou dohodu, kterou by uzavřely Moskva a Washington bez Kyjeva. Zelenskyj tím reagoval na středeční telefonát mezi Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Bude Ukrajina v NATO?
Estonský ministr obrany Hanno Pevkur upozornil, že Hegsethovo prohlášení neobsahuje žádný časový rámec. „To, co Pete Hegseth řekl, je, že výsledkem mírových jednání nemůže být členství v NATO. Nevyloučil, že se Ukrajina jednoho dne může stát členem NATO,“ rozkrývá Pevkur americký postoj.
Podle odborníků ale dal Trump především najevo, že nebude sám riskovat pro evropské zájmy. „Spojené státy docela rády pochodují podle svého a nechávají Evropě a Ukrajině jen zbytky. Evropské země se musí přizpůsobit této náladě. Pokud si myslí, že nějaký americký úředník nebo politik nasadí krk za Evropu, tak si lžou do kapsy,“ řekl Matthew Savill, ředitel vojenských věd v londýnském think tanku Royal United Services Institute.
O parametrech míru na Ukrajině budou státníci jednat i v pátek, kdy se v Mnichově koná bezpečnostní konference. Americkou delegaci tam povede viceprezident J. D. Vance, který se má setkat i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Více výdajů na obranu
Vedle možných ústupků směrem k Moskvě tlačí Trump na spojence v NATO ještě v jednom faktoru – financování armády. Trump už v minulosti volal po zvýšení výdajů na obranný rozpočet a jeho ministr tento požadavek v NATO důrazně tlumočil.
„Dvě procenta jsou málo, prezident Trump požaduje pět procent HDP a já s tím souhlasím. Spojené státy již nebudou tolerovat nevyvážený vztah, který podporuje závislost na někom jiném,“ řekl Hegseth. Informovala o tom BBC.
Tato naléhavost přitom nevychází pouze ze Spojených států. „Pokud zůstaneme u dvou procent, nemůžeme se za čtyři až pět let bránit,“ řekl šéf NATO Mark Rutte. „Je zásadní, abychom Rusku vyšli vstříc při jeho přezbrojování,“ doplnil.
Státy Aliance sice souhlasí, s navyšováním rozpočtu ale mají velký problém. Řada států neplní ani současnou metu dvou procent.
„Slyšeli jsme Hegsethovu výzvu, aby se evropské státy posílily. Můžeme a budeme,“ slíbil britský ministr obrany John Healey. A přesto se britská vláda zavázala zvýšit své výdaje pouze ze současné úrovně 2,3 procenta na 2,5 procenta HDP, aniž by uvedla časové období. Česko splnilo dvouprocentní cíl s vypětím všech rozpočtových sil teprve loni.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump ocenil Putina za propuštění vězně z USA. Vnímám u Moskvy dobrou vůli ukončit válku, řekl