Magický lék na obezitu předčil dánskou ekonomiku. Jaké vedlejší účinky uživatelům hrozí?

Přípravek Ozempic se používal pouze na léčbu cukrovky, nyní pomáhá i s hubnutím.

Šéf ČNB a byznys s obezitou

Léčba obezity je miliardový byznys. Není divu, že dánská společnost Novo Nordisk, která přišla s hubnoucím přípravkem, se stala nejhodnotnější firmou v Evropě. Dával ji za příklad i guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl v naší Partii. Někteří odborníci ale varují před nemalými zdravotními obtížemi.

Šampion proti obezitě, kterého chválí guvernér, už má vyšší hodnotu než celá ekonomika Dánska. „Od letošního léta je Novo Nordisk nejhodnotnější evropská firma na burze, překonala i Luis Vuitton,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Když se rakovina vrací. Fotografka Lucie Levá promluvila o strachu, vzteku, operaci i víře

O přípravky společnosti je obrovský zájem. Původně šlo o injekce k léčbě cukrovky. Jenže se zjistilo, že fungují i na zdravé lidi. Ti po něm ztrácí chuť k jídlu a rychle hubnou.

„Pacienti snáší lék velmi dobře, protože vidí účinek. Redukce hmotnosti činí deset až patnáct procent původní váhy,“ řekla pro CNN Prima NEWS primářka OB Kliniky Petra Šrámková. Jenže zázračný přípravek podle ohlasu uživatelů může přinášet nepříjemné komplikace.

„Zpočátku byl nadšený. Netrpěl nevolnostmi, ani když zvyšoval dávku podle návodu. Za deset týdnů dal dolů deset kilo. Jenže pak začal špatně vidět. Asi po měsíci se mu opět zhoršil zrak, spadlo levé víčko a nešlo otevřít,“ popisoval účinky přípravku známý uživatele.

„Jedním z nežádoucích účinků může být nevolnost, možná zvracení, někdy průjem nebo zácpa, ale ve srovnání s tím efektem hubnutí jsou vedlejší účinky poměrně zanedbatelné,“ míní Šrámková.

„Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo nahlášeno celkem devět případů podezření na nežádoucí účinek,“ napsala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Ještě letos by přitom mohla na trh přijít další konkurence. Vsadit na byznys s obezitou se podle útrat za přípravky vyplácí. Každoročně totiž stoupají. Češi by podle odhadů mohli v roce 2030 utratit jenom za přípravky na hubnutí přes pět miliard korun.

Tagy: