Respirátory i po očkování? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Naočkovaní Američané již nemusí nosit roušky či respirátory při venkovním setkání s vícero známými. Čeští odborníci se neshodnou, zda by podobné opatření mohlo platit i ve zdejších podmínkách. Exministr zdravotnictví Roman Prymula připomíná, že i naočkovaný člověk může být přenašečem. To epidemiolog Jiří Beran považuje nošení roušek u očkovaných za zbytečné. Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal by o dané možnosti uvažoval za splnění několika podmínek.
Americký prezident Joe Biden v úterý po doporučení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámil, že očkovaní Američané už mohou odložit roušky a respirátory, pokud se venku setkají se svými známými či s nimi budou sedět na zahrádkách restaurací.
Arenberger bere zpět výhrůžky: Léto bez roušek venku půjde, zachrání nás vakcíny
Léto by podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mohlo být bez roušek venku. A to i přesto, že ještě ve středu tvrdil, že pokud budou lidé zlobit, tak to možné nebude. Důvodem změny je podle něj to, že se podařilo zajistit více než milion dávek vakcíny navíc.
O výhodě pro očkované spočívající v nenošení roušek venku a při setkávání s přáteli by se i v Česku dalo podle Petra Smejkala přemýšlet. „V případě nízké virové nálože v populaci a velké proočkovanosti, kterou v USA budou mít brzy, by se o tom určitě mohlo uvažovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).
Epidemiolog Jiří Beran si myslí, že by lidé po očkování či prodělání koronaviru nemuseli mít ochranné pomůcky přes tvář vůbec. „Osobně se domnívám, že je naprosto zbytečné, aby roušku nebo respirátor nosili lidé, kteří byli imunizováni nebo COVID-19 prokazatelně prodělali a jsou chráněni v buněčné a protilátkové imunitě,“ sdělil CNN Prima NEWS s tím, že k zásadním přenosům nákazy nedochází na ulicích, nýbrž při úzkém kontaktu například s rodinou či známými.
Za nošení ochranných pomůcek u očkovaných lidí se naopak staví jiný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Myslím, že je to zatím spíše politikum, než že by tu byl ucelený vědecký názor. Ví se, že v nějakém procentu může očkovaný člověk přenášet virus, a proto se doposud držela strategie, že i očkovaní lidé musí nosit roušky nebo respirátory,“ řekl redakci Prymula. Podle něho lidé venku brzy přestanou nosit respirátory a nastane přechodné období roušek.
Arenberger chce respirátory venku vyměnit za roušky
Jak se bude v Česku postupovat, zatím není jasné. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se v pondělním rozhovoru pro Blesk.cz stavěl nejblíže k Prymulovým slovům – že by povinné respirátory venku mohly brzy nahradit právě roušky. „Pro venkovní prostory už jsou plně dostačující,“ sdělil ministr.
Epidemiologové Roman Prymula a Petr Smejkal nemají zcela shodný názor na nošení roušek či respirátorů u lidí, kteří již byli naočkováni proti koronaviru (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
Epidemiologové Roman Prymula a Petr Smejkal nemají zcela shodný názor na nošení roušek či respirátorů u lidí, kteří již byli naočkováni proti koronaviru (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
Arenberger rovněž uvedl, že se chce s imunology pobavit o možnosti nošení roušky na veřejnosti pouze v rizikových situacích, kdy se například shlukuje větší množství lidí. Pro vnitřní prostory by však povinnost zůstala. „Tam si budeme muset zvyknout, že roušky nebo respirátory budou našimi průvodci,“ dodal Arenberger.