Řada lidí v bytech musí počítat s dalším zdražením tepla. Teplárny v různých městech totiž zdražují o desítky či až o sto procent. Sdružení bytových družstev CNN Prima NEWS sdělilo, že očekává větší počet neplatičů než v minulých letech. Výdaje navíc čekají ty, kteří mají podfinancovány odvody u společenství vlastníků jednotek.
Zdražování oznámily některé teplárny už v listopadu minulého roku. Pražská teplárenská navýšila od prosince cenu za teplo o 12 až 15 procent. V Brně vzrostla na dvojnásobek, tedy na 1 672 korun za GJ tepla, a například v Břeclavi si lidé připlatí k původním 628 korunám dalších 855.
Zdražování u tepláren se týká zhruba tří milionů Čechů. Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků předpovídají, že letos přibude neplatičů. „Pokud jde o neplatiče, jedná se o trvalý problém, který lze řešit jen soudně. Nyní se k nim mohou přidat i lidé, kteří nejsou neplatiči, ale kvůli vysokým cenám energií nebudou mít finanční prostředky,“ řekl pro CNN Prima NEWS předseda sdružení František Lebl.
Jde prý o negativní scénář, který je špatný pro všechny strany. „Mohlo by totiž docházet k vylučování z bytových družstev nebo nuceným prodejům bytů a exekucím v případě velkého nárůstu případů,“ pronesl dále Lebl.
SVJ bývají podfinancovaná
Teplárny nutí k zvyšování cen nárůst nákladů. Ať už se jedná o plyn, elektřinu nebo štěpku. Vyšší ceny poté dopadnou na koncové zákazníky, kteří žijí v panelových či jiných bytech. Samotné náklady se skládají ze dvou složek – základní a spotřební. Přesný poměr mezi těmito složkami stanovuje společenství vlastníků jednotek nebo družstvo. O kolik se finálně zvedne cena tepla u všech, se proto nedá jednoduše paušálně vyčíslit.
Záleží také na poloze samotného bytu. Při určování spotřební složky se totiž zohledňuje i nevýhodná poloha bytu – nepříklad sousedství s venkovními stěnami.
Další rána pak může na majitele či nájemce bytů čekat kvůli fondu oprav u společenství vlastníků jednotek. Lidé si totiž zvýšení záloh mohli odhlasovat během začátku minulého roku. Tedy v době, kdy nepočítali s opakovanou měsíční inflací v řádu desítek procent.
Během roku vzrostly například i ceny stavebních materiálů, a to o několik desítek či stovek procent. Hovořil o tom Jan Kratochvíl z RE/MAX G8 Reality. „V domě, kde vlastním byt, se porouchal výtah. Už dva roky jsme mluvili o kompletní výměně, ale na tu doposud nedošlo. Nyní je výtah poškozený a kalkulace nového rozpočtu se mezitím skokově zvýšila z 1,2 milionu na 2 miliony. Jsme tak v těžké situaci, protože na takovou částku nemáme fond oprav připravený,“ uvedl Kratochvíl.