Většina obchodníků se na momentální situaci snaží vydělat. A to navzdory trendu v jiných evropských zemích, kde například řada základních potravin zlevňuje. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom a poradce vlády Štěpán Křeček. Podle něj ale jde o těžko řešitelnou situaci. Cenové stropy by nepomohly, stejně jako snížení DPH. Klíč k řešení vysokých cen prý mají v ruce sami spotřebitelé.
„Byť lidé snižují svoji spotřebu, je stále natolik vysoká, že si obchodníci mohou dovolit zdražovat. Doporučil bych lidem, kteří mají možnost cestovat do Polska, aby tam jezdili za nákupy. Dokud budou zákazníci akceptovat vysoké ceny, může inflace i nadále zrychlovat,“ prohlásil Křeček, podle kterého může ceny snížit zejména pokles poptávky.
S poradcem kabinetu Petra Fialy souhlasil i další host vysílání CNN Prima NEWS, ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj ale ze zdražování neprofitují jen obchody. „Situace zneužívají i někteří zemědělci. Lidé by to neměli přijmout. Otázka, jestli by do toho měla zasahovat vláda, je však problematická,“ řekl expert.
Cenové stropy ani snížení DPH inflaci nezastaví
Podle Kovandy je hledání nejlepšího řešení velmi složité. „V zásadě si lze představit cenové stropy. Ty by ale vedly k nedostatku. Viděli jsme to v jiných zemích, kde se rychle vykoupily levné potraviny a zbyly jen ty drahé, na nichž si řetězce kompenzovaly ztrátu marží,“ pokračoval Kovanda s odkazem na maďarskou vládu a její cenové stropy.
Řešením vysokých cen by nemuselo být ani snížení daně z přidané hodnoty. „To by bylo krátkozraké. Sice bychom krátkodobě snížili ceny, vytvářeli bychom ale vyšší schodek státního rozpočtu, což by mělo za následek budoucí inflační tlaky,“ zdůraznil Křeček.
Při pohledu na zaplněná obchodní centra se může zdát, že většina občanů současnou situací netrpí. Podle Křečka tomu tak rozhodně není: „Můžeme tomu říkat paradox plných nákupních košíků. Sice vidíme lidi, kteří jezdí s plnými koši, ale neregistrujeme ty, kteří na to nemají.“
Sám je ale optimistou – v průběhu příštího roku očekává zlepšení situace. „Je ale potřeba upozornit, že inflace vyjadřuje růst cen. Neznamená to, že jakmile klesne, dojde ke zlevnění. Pouze se zastaví růst cen. Když se podíváme na spotřební koš jako celek, nebojuje se o to, aby se vše vrátilo na původní úroveň. Bojuje se pouze o to, aby růst cen nezrychloval,“ uzavřel Křeček.