Majitele dronů čekají nová pravidla. Úřady je díky nim rychleji dopadnou

Drony v Singapuru sází stromy

Majitelé dronů by si měli dát pozor na nová pravidla, která začnou platit od nového roku

Majitelé dronů by si měli dát pozor na nová pravidla, která začnou platit od příštího roku. Novinkou bude povinnost stroj registrovat a projít on-line testem. Drony i samotné provozovatele pak bude možné v případě náhlých událostí, třeba nehod nebo porušení pravidel provozu, rychleji identifikovat.

Jiří Vacek vlastní dron už více než dva roky. Létat se s ním vydává zhruba každý druhý den. „Od nové legislativy tak nějak všichni očekáváme větší byrokracii. Myslím si ale, že je to na druhou stranu docela dobré, protože lidi budou muset splnit test a tím pádem budou mít povědomí, co se smí a co se nesmí,“ myslí si Vacek.

K úspěšnosti pilotům postačí tři čtvrtiny správných odpovědí z celkem 40 otázek. Úřad pro civilní letectví (ÚCL) zatím nepočítá s žádnými poplatky. „Finančně je to úplně jednoduché. V této fázi počítáme s tím, že jak on-line registrace, tak on-line testy budou pro klasické rekreační létání připravovány úplně zdarma,“ tvrdí mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký.

Kvůli registraci dronů vznikly i nové kategorie pro provoz. Drtivá většina se vejde do základní otevřené kategorie. „V té jsou drony, které váží víc než 250 gramů a musí být registrovány,“ říká Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu.

Některé drony s váhou pod 250 gramů ale budou muset uživatelé od nového roku přesto registrovat a splnit on-line test – v případě, že mají na dronu umístěnou kameru.

Uživatelé změnu nevítají

„Samozřejmě jsou zákazníci, kteří novou legislativu úplně nevítají, cítí se více pod kontrolou. Je ale potřeba se na to dívat tak, že vzdušný prostor máme pouze jeden a všichni ho chceme co nejlépe užívat,“ míní pilot a předseda sekce pro bezpilotní a robotické prostředky Jaroslav Řešátko.

Řízení letového provozu už nyní dává uživatelům k dispozici aplikace, přes které zjistí, jestli je v jejich okolí vůbec možné a bezpečné s dronem létat. Právě s bezpečností by měl do budoucna pomoci také start-up výzkumníků z ČVUT. Vymysleli přístroj, pomocí kterého mezi sebou budou moci drony komunikovat.

„Naše identifikační zařízení pro drony slouží k tomu, aby skrz mobilní aplikaci mohl dotyčný vidět, kde vlastně dron lítá, poloha se dá sdílet s autoritami,“ tvrdí Lukáš Brchl, výzkumný pracovník FIT ČVUT a spoluzakladatel start-upu Dronetag.

Právě ty s novou legislativou získají poprvé možnost, jak fyzicky identifikovat dron i jeho majitele, což usnadní práci třeba policii. Tu už teď mohou lidé kontaktovat, pokud je nějaký dron obtěžuje. Za porušení pravidel provozu dronů navíc hrozí pokuta až pět milionů korun.

Tagy:
dron drony ČVUT legislativa Jaroslav Řešátko Lukáš Brchl Vítězslav Hezký Richard Klíma Jiří Vacek Úřad pro civilní letectví Řízení letového provozu ČR on-line testy on-line registrace České vysoké učení technické v Praze Fakulta informačních technologií ČVUT Řízení letového provozu České republiky