reklama

Majitele dronů čekají nová pravidla. Úřady je díky nim rychleji dopadnou

Majitelé dronů by si měli dát pozor na nová pravidla, která začnou platit od příštího roku. Novinkou bude povinnost stroj registrovat a projít on-line testem. Drony i samotné provozovatele pak bude možné v případě náhlých událostí, třeba nehod nebo porušení pravidel provozu, rychleji identifikovat.

reklama

Jiří Vacek vlastní dron už více než dva roky. Létat se s ním vydává zhruba každý druhý den. „Od nové legislativy tak nějak všichni očekáváme větší byrokracii. Myslím si ale, že je to na druhou stranu docela dobré, protože lidi budou muset splnit test a tím pádem budou mít povědomí, co se smí a co se nesmí,“ myslí si Vacek.

K tématu

K úspěšnosti pilotům postačí tři čtvrtiny správných odpovědí z celkem 40 otázek. Úřad pro civilní letectví (ÚCL) zatím nepočítá s žádnými poplatky. „Finančně je to úplně jednoduché. V této fázi počítáme s tím, že jak on-line registrace, tak on-line testy budou pro klasické rekreační létání připravovány úplně zdarma,“ tvrdí mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký.

Kvůli registraci dronů vznikly i nové kategorie pro provoz. Drtivá většina se vejde do základní otevřené kategorie. „V té jsou drony, které váží víc než 250 gramů a musí být registrovány,“ říká Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu.

Některé drony s váhou pod 250 gramů ale budou muset uživatelé od nového roku přesto registrovat a splnit on-line test – v případě, že mají na dronu umístěnou kameru.

Uživatelé změnu nevítají

„Samozřejmě jsou zákazníci, kteří novou legislativu úplně nevítají, cítí se více pod kontrolou. Je ale potřeba se na to dívat tak, že vzdušný prostor máme pouze jeden a všichni ho chceme co nejlépe užívat,“ míní pilot a předseda sekce pro bezpilotní a robotické prostředky Jaroslav Řešátko.

K tématu

Řízení letového provozu už nyní dává uživatelům k dispozici aplikace, přes které zjistí, jestli je v jejich okolí vůbec možné a bezpečné s dronem létat. Právě s bezpečností by měl do budoucna pomoci také start-up výzkumníků z ČVUT. Vymysleli přístroj, pomocí kterého mezi sebou budou moci drony komunikovat.

„Naše identifikační zařízení pro drony slouží k tomu, aby skrz mobilní aplikaci mohl dotyčný vidět, kde vlastně dron lítá, poloha se dá sdílet s autoritami,“ tvrdí Lukáš Brchl, výzkumný pracovník FIT ČVUT a spoluzakladatel start-upu Dronetag.

Právě ty s novou legislativou získají poprvé možnost, jak fyzicky identifikovat dron i jeho majitele, což usnadní práci třeba policii. Tu už teď mohou lidé kontaktovat, pokud je nějaký dron obtěžuje. Za porušení pravidel provozu dronů navíc hrozí pokuta až pět milionů korun.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Nový den

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) hlásí, že o cestě ministra vnitra a dočasného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Ruska kvůli jednání o vakcíně Sputnik V ví pouze z médií. Šéfovi sociálních demokratů k tomu podle ministra průmyslu a obchodu a také dopravy vláda žádný mandát nedala. Havlíček v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS hovořil také o strategii pro rozvolnění opatření.

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
Další články
reklama
reklama