Některé restaurace budou bojkotovat vládní restrikce
Na Slovensku, navzdory vládním opatřením, otevřela část hostinských a majitelů posiloven. K bojkotu je přiměla špatná komunikace úřadů, hrozící krach i fakt, že v Česku přišlo dočasné rozvolnění. I u nás už se bouří hospodští a restauratéři, kteří musejí od středy opět zavírat už v osm hodin večer. Někteří se tak, stejně jako na Slovensku, rozhodli nařízení bojkotovat s tím, že je pro ně likvidační.
V Košicích otevřelo na čtyřicet provozoven. „I my chceme fungovat v normálním režimu, ve stejném režimu, jako fungují velkoobchody, obchody, supermarkety…“ uvedl předseda iniciativy „Bojujeme za naše gastro“ Miroslav Heredoš. K hostinským se přidali i někteří majitelé posiloven.
Jaký je skutečný počet rebelujících provozoven, slovenské ministerstvo vnitra zatím neví. Slovenský krizový štáb rozhodl, že plošné sankce nezavede a případné pokutování nechává na místních úřadech, které zatím situaci zkoumají.
Neviděla jsem jediný důkaz o porušování nebo ohnisku
„Ublíží nám to rozhodně zásadně,“ uvedla majitelka jedné z pražských restaurací Monika Drozdová ke středečnímu nařízení, podle něhož mají restauratéři opět zavřít do osmé hodiny večerní.
Sochor: Proč mají být restaurace zavřené, zatímco jsou obchodní domy přeplněné?
Návrat do 4. stupně sytému PES bude znamenat další ztráty pro podnikatele v oboru gastronomie a hotelnictví, další zrušené živnosti, další zaniklé firmy, další možná tisíce lidí, kteří se budou muset přihlásit na úřadu práce, uvedl Radovan Sochor, předseda sekce Plzeňského kraje za Asociaci hotelů a restaurací a jednatel Plzeňského cateringu.
„Pro nás je to zásah opravdu velký, nehledě na to, že moc dobře nechápeme proč. Já jsem neviděla jeden jediný důkaz o tom, že by restaurace nějakým způsobem narušovaly ten řád, nebo že by u nás vznikala ohniska nebo něco takového,“ uvedla Drozdová s tím, že pochybuje, že se těch pár lidí, co se v hospodách sejde, nesejde i někde jinde. „Nehledě na to, že ti lidé spolu buď pracují, nebo žijí. Takže proč by nemohli přijít do restaurace?“
„Nakoupili jsme sortiment, nakoupili jsme jídlo, naskladnili jsme si bar pivem, které má exspiraci ne tak dlouhou jako třeba tvrdý alkohol. To je pro nás také zásadní problém, protože už se to stalo několikrát, že jsme se museli podle vlády zařídit, nakoupit, zlikvidovat, nakoupit, zlikvidovat…“
Nevíme, jak se vláda vyspí, všechno platíme sami
Majitelka restaurace žije nyní v neustálé nejistotě. „Nevíme, jak se vláda vyspí, jak se rozhodne. Nehledě na to, že teď nás už nějakým způsobem zavírají na základě ani ne pěti tisíc nakažených denně. Přitom před měsícem a půl, před dvěma, jsme jeli a bylo patnáct tisíc nakažených. Takže my nevíme, na co se máme zaměřit, podle čeho se máme řídit. Restaurace se nedá řídit ze dne na den.“
Drozdová dodala, že vládu vůbec nezajímají nějaké kompenzace, „takže si všechno si platíme sami. A síly docházejí“.
A zvažuje sama majitelka podobný bojkot jako někteří kolegové z branže na Slovensku nebo i u nás? „Upřímně vůbec nevím. Obdivuju ty, kteří do toho jdou. Obdivuju ty, kteří se dokáží spojit a jít do toho společně, protože v tom je asi ta jediná síla.“