reklama

Obdivuji ty, kteří se dokáží spojit a jdou do bojkotu, říká majitelka restaurace

Na Slovensku, navzdory vládním opatřením, otevřela část hostinských a majitelů posiloven. K bojkotu je přiměla špatná komunikace úřadů, hrozící krach i fakt, že v Česku přišlo dočasné rozvolnění. I u nás už se bouří hospodští a restauratéři, kteří musejí od středy opět zavírat už v osm hodin večer. Někteří se tak, stejně jako na Slovensku, rozhodli nařízení bojkotovat s tím, že je pro ně likvidační.

reklama

V Košicích otevřelo na čtyřicet provozoven. „I my chceme fungovat v normálním režimu, ve stejném režimu, jako fungují velkoobchody, obchody, supermarkety…“ uvedl předseda iniciativy „Bojujeme za naše gastro“ Miroslav Heredoš. K hostinským se přidali i někteří majitelé posiloven.

Jaký je skutečný počet rebelujících provozoven, slovenské ministerstvo vnitra zatím neví. Slovenský krizový štáb rozhodl, že plošné sankce nezavede a případné pokutování nechává na místních úřadech, které zatím situaci zkoumají.

Neviděla jsem jediný důkaz o porušování nebo ohnisku

„Ublíží nám to rozhodně zásadně,“ uvedla majitelka jedné z pražských restaurací Monika Drozdová ke středečnímu nařízení, podle něhož mají restauratéři opět zavřít do osmé hodiny večerní.

„Pro nás je to zásah opravdu velký, nehledě na to, že moc dobře nechápeme proč. Já jsem neviděla jeden jediný důkaz o tom, že by restaurace nějakým způsobem narušovaly ten řád, nebo že by u nás vznikala ohniska nebo něco takového,“ uvedla Drozdová s tím, že pochybuje, že se těch pár lidí, co se v hospodách sejde, nesejde i někde jinde. „Nehledě na to, že ti lidé spolu buď pracují, nebo žijí. Takže proč by nemohli přijít do restaurace?“

„Nakoupili jsme sortiment, nakoupili jsme jídlo, naskladnili jsme si bar pivem, které má exspiraci ne tak dlouhou jako třeba tvrdý alkohol. To je pro nás také zásadní problém, protože už se to stalo několikrát, že jsme se museli podle vlády zařídit, nakoupit, zlikvidovat, nakoupit, zlikvidovat…“

Nevíme, jak se vláda vyspí, všechno platíme sami

Majitelka restaurace žije nyní v neustálé nejistotě. „Nevíme, jak se vláda vyspí, jak se rozhodne. Nehledě na to, že teď nás už nějakým způsobem zavírají na základě ani ne pěti tisíc nakažených denně. Přitom před měsícem a půl, před dvěma, jsme jeli a bylo patnáct tisíc nakažených. Takže my nevíme, na co se máme zaměřit, podle čeho se máme řídit. Restaurace se nedá řídit ze dne na den.“

Drozdová dodala, že vládu vůbec nezajímají nějaké kompenzace, „takže si všechno si platíme sami. A síly docházejí“.

A zvažuje sama majitelka podobný bojkot jako někteří kolegové z branže na Slovensku nebo i u nás? „Upřímně vůbec nevím. Obdivuju ty, kteří do toho jdou. Obdivuju ty, kteří se dokáží spojit a jít do toho společně, protože v tom je asi ta jediná síla.“

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Rozhořčené reakce lidí na vysoké účty za energie
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Rozhořčené reakce lidí na vysoké účty za energie

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Do naší redakce přicházejí rozhořčené reakce lidí na to, že po krachu jejich dodavatele plynu nebo elektřiny musí platit mnohonásobně vyšší částky. Ozvala se nám například paní Jana z obce Hrušky a také manželé Heppovi, kterým nové výdaje pořádně zahýbaly s rozpočtem. Sledujte Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Některé domácnosti čeká smrtící koktejl, říká k současné ekonomické situaci Nerudová

Některé domácnosti budou pít smrtící koktejl, okomentovala současnou ekonomickou situaci rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle ní byla dosavadní státní pomoc zčásti neefektivní a budoucí vláda se nachází v nezáviděníhodné situaci. O Nerudové se také často hovoří jako o možné kandidátce na prezidentku.

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama