reklama

Obdivuji ty, kteří se dokáží spojit a jdou do bojkotu, říká majitelka restaurace

Na Slovensku, navzdory vládním opatřením, otevřela část hostinských a majitelů posiloven. K bojkotu je přiměla špatná komunikace úřadů, hrozící krach i fakt, že v Česku přišlo dočasné rozvolnění. I u nás už se bouří hospodští a restauratéři, kteří musejí od středy opět zavírat už v osm hodin večer. Někteří se tak, stejně jako na Slovensku, rozhodli nařízení bojkotovat s tím, že je pro ně likvidační.

reklama

V Košicích otevřelo na čtyřicet provozoven. „I my chceme fungovat v normálním režimu, ve stejném režimu, jako fungují velkoobchody, obchody, supermarkety…“ uvedl předseda iniciativy „Bojujeme za naše gastro“ Miroslav Heredoš. K hostinským se přidali i někteří majitelé posiloven.

Jaký je skutečný počet rebelujících provozoven, slovenské ministerstvo vnitra zatím neví. Slovenský krizový štáb rozhodl, že plošné sankce nezavede a případné pokutování nechává na místních úřadech, které zatím situaci zkoumají.

Neviděla jsem jediný důkaz o porušování nebo ohnisku

„Ublíží nám to rozhodně zásadně,“ uvedla majitelka jedné z pražských restaurací Monika Drozdová ke středečnímu nařízení, podle něhož mají restauratéři opět zavřít do osmé hodiny večerní.

„Pro nás je to zásah opravdu velký, nehledě na to, že moc dobře nechápeme proč. Já jsem neviděla jeden jediný důkaz o tom, že by restaurace nějakým způsobem narušovaly ten řád, nebo že by u nás vznikala ohniska nebo něco takového,“ uvedla Drozdová s tím, že pochybuje, že se těch pár lidí, co se v hospodách sejde, nesejde i někde jinde. „Nehledě na to, že ti lidé spolu buď pracují, nebo žijí. Takže proč by nemohli přijít do restaurace?“

„Nakoupili jsme sortiment, nakoupili jsme jídlo, naskladnili jsme si bar pivem, které má exspiraci ne tak dlouhou jako třeba tvrdý alkohol. To je pro nás také zásadní problém, protože už se to stalo několikrát, že jsme se museli podle vlády zařídit, nakoupit, zlikvidovat, nakoupit, zlikvidovat…“

Nevíme, jak se vláda vyspí, všechno platíme sami

Majitelka restaurace žije nyní v neustálé nejistotě. „Nevíme, jak se vláda vyspí, jak se rozhodne. Nehledě na to, že teď nás už nějakým způsobem zavírají na základě ani ne pěti tisíc nakažených denně. Přitom před měsícem a půl, před dvěma, jsme jeli a bylo patnáct tisíc nakažených. Takže my nevíme, na co se máme zaměřit, podle čeho se máme řídit. Restaurace se nedá řídit ze dne na den.“

Drozdová dodala, že vládu vůbec nezajímají nějaké kompenzace, „takže si všechno si platíme sami. A síly docházejí“.

A zvažuje sama majitelka podobný bojkot jako někteří kolegové z branže na Slovensku nebo i u nás? „Upřímně vůbec nevím. Obdivuju ty, kteří do toho jdou. Obdivuju ty, kteří se dokáží spojit a jít do toho společně, protože v tom je asi ta jediná síla.“

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama