Mistrovství světa mužských družstev ve squashi v malajském hlavním městě Kuala Lumpur provází skandál ještě před jeho začátkem. Tamní vláda zakázala vstup do země izraelským sportovcům.
„Jedná se o politickou diskriminaci,“ řekl 13 dnů před startem šampionátu Aviv Bushinsky, předseda Izraelské squashové federace. Čtyři reprezentanti židovského státu však stále figurují v seznamu oficiálně přihlášených.
Terorista zlatým olympionikem? Účast Íránce na hrách kritizují lidskoprávní organizace
Írán obvykle z olympiády přiváží medaile díky svým zápasníkům, ale první úspěch na hrách v Tokiu pro ně zajistil sportovní střelec Džavád Forúghí. Již 41letý reprezentant přitom startoval na své první olympiádě. Kromě toho je ale minimálně v jistém slova smyslu teroristou. Patří totiž do Íránských revolučních gard, které USA považuje za teroristickou organizaci.
Izrael a Malajsie nemají vzájemné diplomatické vztahy. Bushinsky doplnil, že záminkou pro zákaz vstupu izraelských sportovců do země byly „bezpečnostní obavy“. Ty se mají týkat konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.
V Malajsii, stejně jako v Palestině, je hlavním náboženstvím islám, hlásí se k němu 61,3 procenta obyvatelstva.
Světový šampionát se měl původně konat na Novém Zélandu, ale kvůli pandemii koronaviru ho Světová squashová federace přesunula do Malajsie.
Představitelé federace dosud nenalezli řešení problému, na který doplácejí Izraelci přesunem turnaje. V současné době probíhá smírčí řízení. „Pokud to nepomůže, Izrael se obrátí na Mezinárodní sportovní arbitrážní soud,“ uvedl Bushinsky.
Češi o patáliích vědí
Nastalou situaci potvrdil předseda České asociace squashe Tomáš Cvikl, který ve středu večer dostal e-mail od vedení Světové squashové federace s tím, že jde o komplikovanou záležitost, která se řeší, a národní svazy ji nemají komentovat.
Více informací o tom, zda se šampionát bude konat, případně zda dojde k jeho dalšímu přesunu, nebo jaké bude konečné řešení, by mohlo vzejít ze sobotní valné hromady Světové squashové federace.
Izraelští sportovci se opakovaně setkali s diskriminací na mezinárodních sportovních soutěžích. Arabští a íránští sportovci odmítli v poslední době z politických důvodů soutěžit s Izraelci, a to i na olympijských hrách.
Politicko-sportovní neshody mezi Malajsií a Izraelem se táhnou již roky. Malajsijšští politici se postavili před dvěma roky proti startu izraelských handicapovaných plavců na mistrovství světa. Mezinárodní paralympijský výbor poté zrušil pořadatelství soutěží v Malajsii a přesunul je do Londýna.
Světového šampionátu v Kuala Lumpuru se má zúčastnit rekordní počet 27 mužských týmů, startovat na něm má také česká čtveřice Viktor Byrtus, Daniel Mekbib, Jakub Solnický a Martin Švec, tedy nejvýše postavení hráči v domácím žebříčku.