Podle britského webu The Guardian v Kataru zemřelo od chvíle, kdy dostal pořadatelství mistrovství světa, 6 500 zahraničních dělníků. Podmínky pro levné pracovní síly převážně z asijských zemí jsou zvlášť s blížícím se „výkopem“ šampionátu žhavým tématem. Proto se dvojice norských novinářů vydala do státu v Perském zálivu natočit reportáž o tom, jaké jsou okolnosti příprav fotbalového svátku. Práci nedokončili, protože byli zatčeni.
Halvor Ekeland a Lokman Ghorbani z veřejnoprávní televize NRK strávili 32 hodin ve vazbě a veškeré záznamy jim byly zabaveny. Podle katarských úřadů porušili zákon, vedení televize a norští politici apelují na svobodu novinářské práce. Oba reportéři už jsou zpět v Norsku.
„Je docela příjemné být zpátky na norské půdě,“ poznamenal Ekeland ve středu ráno po příletu na letiště v Oslu a dodal: „Bylo to několik náročných dní, ale věděli jsme, že pro nás pracuje spousta lidí. To bylo dobré.“
Reportér Ekeland i kameramen Ghorbani se hned ve středu v poledne zúčastnili živého vysílání NRK, ve kterém mluvilo o podrobnostech z neděle a pondělí. „Po rozhovoru jsme se o půlnoci místního času vrátili do hotelu a vzali si vybavení. Když jsme skončili, přišlo za námi pět nebo šest lidí, představili se a ukázali své vizitky. Řekli, že jsou od policie a že máme jít s nimi na policejní stanici,“ popsal zadržení Ekeland.
Oba pak byli vyslýcháni odděleně po dobu osmi hodin. „Pak přišel jeden člověk a řekl, že to pro nás nevypadá dobře. Museli jít do cely, kde jsme strávili několik hodin s mnoha dalšími vězni,“ doplnil Ekeland.
Reportér se brání: Povolení jsme měli. Ústní
O několik hodin později byli propuštěni, celkově strávili pod policejním dohledem 32 hodin. Úředníci byli podle Ekelanda během celého procesu zvědaví, ale přátelští a nepoužívali násilí.
MS ve fotbale 2022
Katar uvedl v prohlášení, že novináři pronikli na soukromý pozemek a nelegálně tam natáčeli. Ekeland předem požádal neúspěšně o povolení a později byl s kolegou po stížnosti vlastníka pozemku zatčen. Videozáznamy byly podle úřadů smazány „v souladu s katarskými zákony“.
Ekeland k informacím katarské vlády uvedl, že získali ústní povelení natáčet, což považoval za dostatečné.
Norská ministryně zahraničních věcí Anniken Huitfeldtová se za své krajany postavila. „Byli zatčeni během vykonávání své novinářské profese. Svoboda projevu je základem fungující demokracie i předpokladem naplnění ostatních lidských práv,“ řekla pro NRK. Podobně se vyjádřil na Twitteru i norský premiér Jonas Gahr Störe.
Severské země dlouhodobě upozorňují na diskriminační zákony a špatné pracovní podmínky dělníků v souvislosti s přípravami šampionátu v Kataru. Ten se bude konat příští rok. Dánští fotbalisté budou mít během zápasů na svém tréninkovém oblečení dokonce hesla týkající se lidských práv. Aktivní jsou v tomto směru také Norové, Švédové nebo Němci.