Írán obvykle z olympiády přiváží medaile díky svým zápasníkům, ale první úspěch na hrách v Tokiu pro ně zajistil sportovní střelec Džavád Forúghí. Již 41letý reprezentant přitom startoval na své první olympiádě. Kromě toho je ale minimálně v jistém slova smyslu teroristou. Patří totiž do Íránských revolučních gard, které USA považuje za teroristickou organizaci.
Je poprvé na olympijských hrách, dokázal získat zlatou medaili, a to ještě s výkonem 244,8 bodu. Ve střelbě vzduchovou pistolí jde o nový olympijský rekord. Tokio se tak zcela jednoznačně stalo Forúghího osudovým městem.
Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons
V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.
Íránec ovšem není pouze sportovec. Je totiž také členem Íránských revolučních gard, v nichž má působit jako zdravotník. Tato složka ozbrojených sil Íránu, kterou v roce 1979 nechal založit tehdejší ajatolláh Chomejní, je přitom už od roku 2008 považována za teroristickou organizaci a je na seznamu teroristických skupin, kam je zařadily USA.
Jeho účast na olympijských hrách je proto kritizována. Vystupuje proti němu íránská lidskoprávní organizace Spojení za Navida pojmenovaná podle Íránem popraveném řecko-římském zápasníkovi Navidu Afkarovi, který se před lety vzepřel tamnímu režimu. Udělení zlaté medaile Forúghímu považuje za „katastrofu nejen pro íránský sport, ale i celou mezinárodní komunitu a zvláště pro reputaci Mezinárodního olympijského výběru“.
„Íránské revoluční gardy mají minulost plnou násilí a vražd nejen íránského lidu, ale i nevinných lidí v Sýrii, Iráku a Libanonu. Íránské revoluční gardy jsou USA označovány za teroristickou organizaci,“ připomněli představitelé lidskoprávní organizace.
S kritikou přišla íránsko-americká aktivistka Lawdan Bazarganová. „Íránské revoluční gardy jsou ekvivalentem SS či politických vojáků Hitlerovy nacistické strany,“ napsala Bazarganová na Twitteru. Dodává, že sama byla v roce 1985 jako teprve šestnáctiletá členy revolučních gard zadržena a vězněna. „Proč Mezinárodní olympijský výbor umožnil členovi Íránských revolučních gard soutěžit?“ ptá se aktivistka.
#Iran’s Revolutionary Guard Corp is the equivalent of SS or “political soldiers” of the Nazi Party of Hitler. I was arrested in June 1985 by IRGC members when I was 16 & spent 2 weeks in their jails before transfer to Evin prison. Why @Olympics allows a member of IRGC to compete? https://t.co/iovv6nG89L
— Lawdan Bazargan (@LawdanBazargan) July 24, 2021
Čeští sportovci: Politika do sportu nemá vstupovat
Podle olympijské vítězky ve střelbě Kateřiny Emmons však politické záležitosti do her mezi sportovci příliš nevstupují. „Nepotkala jsem sportovce v rámci našeho sportu, se kterým bychom si nepovídali úplně normálně,“ řekla Emmons v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS.
Šermíř Jiří Beran připustil, že politika bude do sportu vždycky aspoň trochu prosakovat. Na druhou stranu by se však sport měl této problematice bránit. „Hlavně olympijské hry by měly být o čistotě sportu,“ doplnil Beran ve vysílání CNN Prima NEWS.
Sám Forúghí na současné olympiádě kromě pistole zkoušel své štěstí i u vzduchové pušky ve smíšených dvojicích. Skončil však na pátém místě a medailových bojů, kam šla jen nejlepší čtveřice týmů, se tak neúčastnil. Jinak je držitelem dvou bronzových medailí z roku 2019 z asijského střeleckého šampionátu. Co se týče jeho kariéry v Íránských revolučních gardách, v letech 2012–2013 s nimi měl působit v Sýrii.