Zvyšující se ceny energií a zálohy za jejich využívání, které mnohdy vzrostly až čtyřnásobně. To je v Česku téma, které neutichá už řadu měsíců. Většina z nás hledá především způsob jak na energiích ušetřit. Pro majitele nemovitostí může být podle odborníků vhodným řešením fotovoltaika. A to dokonce i v zimě, kdy je slunečního svitu nejméně. Téma v pořadu Interview Plus podrobně rozebrala moderátorka Martina Kuzdasová s obchodním ředitelem Energetického Holdingu Malina Jozefem Partikou.
Fotovoltaika aktuálně patří k nejvyhledávanějším pojmům na internetu a své peníze do ní v Česku investuje nejeden majitel domu. Důvodem je rostoucí touha po soběstačnosti, kterou vyvolává prudký růst cen energií. Vysoký zájem evidují nejen vyhledávače, ale i společnosti, které vše potřebné k fotovoltaice dodávají. Mezi nimi je i Energetický Holding Malina. „Zájem stále roste, protože lidem přicházejí zálohové faktury, které jsou mnohdy mnohonásobně vyšší, než byly doposud. A tím pádem zákazníci, kteří dosud váhali, že fotovoltaiku opravdu chtějí řešit, se již rozhodli. Navíc střech v České republice, které lze využít, je poměrně mnoho,“ říká obchodní ředitel Energetického Holdingu Malina Jozef Partika s tím, že nabídka je zatím k uspokojení zákazníků dostatečná.
Také dodací lhůty se podle Jozefa Partiky například oproti loňsku nikterak výrazně neprodloužily. Trvají zhruba půl roku. „Musí se vypracovat projekt, podat příslušné žádosti – na distributora, na dotace. Lidé chtějí mít jistotu, že jim fotovoltaiku distributor připojí, že jim dotační úřad schválí výši dotací. Průměr trhu je něco kolem šesti měsíců. Samozřejmě, že jsou menší lokální firmy, které umí slíbit kratší termín. Je otázkou, zda je to možné,“ zamýšlí se Jozef Partika s tím, že mnohé společnosti už ale vyhlásily pro nové objednávky stopku. „Jsou firmy, které úplně zrušily objednávky na letošní rok a vůbec nepřijímají nové zákazníky, a jsou také firmy, které dodávají a přijímají nové zákazníky, ale dodací lhůta může být klidně jeden rok.“ Ideální je tedy se včas na délku dodací lhůty informovat.
Dodání mohou zbrzdit drobné komponenty
Podobně jako v dalších průmyslových oborech i v případě fotovoltaiky hrají zásadní roli komponenty, které jsou pro její zprovoznění potřeba. Energetický Holding Malina jich má dostatek především proto, že si některé sám vyrábí. Ovšem i Jozef Partika uznává, že právě s dodávkami komponentů může být potíž. A vysvětluje proč: „Hlavní komponenty, jako jsou panely, střídače a bateriová úložiště, si vyrábíme pod vlastní obchodní značkou. Těch máme dostatek. Ten největší problém jsou malé komponenty. Například jističe, rozvaděčové skříně. A to se nedá nakupovat ve velkém. Taková komponenta, jako je jistič v řádu sto korun, zabrzdí celé dílo, které je v řádu statisíců.“
Vliv na nedostatek některých komponentů má podle Jozefa Partiky už zmíněný růst cen energií, kdy poptávka po fotovoltaice prudce vzrostla. „Než se trh srovná a dodavatelé navýší kapacity tak, aby byli schopni pokrývat veškerou poptávku, tak to bude chviličku trvat.“
Fotovoltaika konečně nejen pro rodinné domy
Fotovoltaika se zatím ocitala především v hledáčku těch, kteří vlastní nemovitost, hlavně rodinné domy. Tento trend by se ale mohl výhledově změnit. „Momentálně se mění i některé legislativní okolnosti ohledně fotovoltaických elektráren. Například prošlo Parlamentem, že nyní se bude smět stavět elektrárny ne do 10 kW v peaku bez licence, ale až do 50 kW v peaku. Tím pádem se otevírají dveře dalším novým klientům, pro které třeba neměla význam menší fotovoltaická elektrárna, kteří potřebují něco většího a zatím váhali,“ říká Jozef Partika.
To je situace, která by se mohla týkat třeba bytových a jiných domů s vyšší spotřebou. Jejich majitelům se za původních podmínek výstavba fotovoltaických elektráren nevyplatila a malá elektrárna nepokrývala jejich spotřebu. „Momentálně se otevírají dveře u bytových domů. U nich nebyl problém pouze s výkonem elektrárny, ale také s legislativou. To znamená, jak sdílet energii, jak legislativně přizpůsobit to, že tam není jeden majitel a další. Komunitní energetika jde nyní kupředu a doufejme, že se na tom bude stále více a více pracovat,“ říká v pořadu Interview Plus Jozef Partika s tím, že cílem je, aby lidé měli příznivější a snazší cestu za úsporou. „Ale myslím si, že trend je jasný a že to tímto směrem jde,“ dodává.
Fotovoltaika jako česká jednička mezi obnovitelnými zdroji?
Ušetřit na energiích a současně je získat co nejšetrnějším způsobem k životnímu prostředí. To je trend, který už vyznává stále více Čechů. Ovšem pro soukromé majitele domů je zatím velmi obtížné najít a využívat jiný zdroj energie, než je právě fotovoltaika. „My nemůžeme tvořit přílivové elektrárny, nemáme dostatečně velké plochy na to, abychom dělali hodně větrných elektráren atd., ale musíme se pořád přizpůsobovat trendu v Evropě. To znamená, že fotovoltaika je opravdu nejjednodušší a ekonomicky výhodné řešení hlavně v návaznosti na dotace,“ potvrzuje obchodní ředitel Energetického Holdingu Malina.
Velmi oblíbeným doplňkem fotovoltaických elektráren jsou v poslední době tepelná čerpadla. „Tepelné čerpadlo umí z malého množství energie vyprodukovat 4× větší množství energie a tepla i více. A ta fotovoltaická elektrárna tím pádem ,umí i topit‘. A byť se řekne, že v zimě nemůžu topit fotovoltaikou, umí to výrazně snížit náklady na vytápění jako takové,“ vysvětluje Jozef Partika.
Nová fotovoltaická elektrárna za čtvrt milionu korun
Náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny nejsou nejnižší. Ovšem výrazně s nimi dokážou pomoci dotace. „Téměř každý může dosáhnout na bonusy z dotačního programu Nová zelená úsporám, což je až 205 000 Kč. Taková cena elektrárny po odečtení dotací je něco málo přes 250 000 korun,“ počítá obchodní ředitel Energetického Holdingu Malina Jozef Partika. A dodává, že návratnost je rychlejší, než by leckdo čekal. „V roce 2021 to bylo 10–12 let, nyní se pohybujeme na pěti až šesti letech návratnosti takovéhoto systému. A dále už generuje pouze peníze.“
Ušetřit peníze hned i bez fotovoltaiky? Podle Energetického Holdingu Malina to lze
Energetický Holding Malina s ohledem na rostoucí ceny energií spustil koncept s názvem Šetřím hned – Šetřím s Malinou, a to i bez fotovoltaiky. „My jsme si udělali zákaznický průzkum, ze kterého vyplývá, že to nejdůležitější je šetřit co nejdříve. Ale nyní to na trhu funguje tak, že objednáte fotovoltaickou elektrárnu a – jak jsme zmínili – čekáte i půl roku na to, než vůbec ta elektrárna je na střeše a začnete šetřit. Kdežto u nás je to tak, že objednáte a začnete šetřit rovnou.“
Princip takové úspory tkví v tom, že Energetický Holding Malina svým klientům do zprovoznění fotovoltaické elektrárny posílá na účet peníze, které by jim fotovoltaika ušetřila.