Nechtěnou hvězdou sociálních sítí se stal manažer amerického obchodu s farmaceutickými prostředky ve Washingtonu, D. C. Zavolal totiž na dva Afroameričany, kteří v obchodě evidentně kradli zboží, policii. Aktivistka hnutí Black Lives Matter (BLM) jej obvinila z nadřazování majetku nad člověka a dala incident do souvislosti s násilnou smrtí George Floyda. Na událost jako první upozornil server News.com.au.
Dvou zatčených Afroameričanů si všimla mladá aktivistka říkající si Charity Sade v úterý před drogistickou prodejnou CVS. „Jeden důstojník řekl jednomu z mužů, že svoboda dotyčného člověka závisí na tom, zda zůstane zticha. To je násilné. Lidé vědí, co se stane, když se přivolá policie na černochy. Majetek je pro ně více než člověk,“ napsala na Twitter.
The divide in America right now is basically between the reasonable man in this video and the insane woman berating him. If you find yourself on the side of the insane woman, you are the bad guy.
— Matt Walsh (@MattWalshBlog) September 17, 2020
pic.twitter.com/NQX9OCRRnT
Charity Sade se potom vydala přímo do prodejny, kde konfrontovala se zapnutou videokamerou svého telefonu manažera. „Bydlím v sousedství a do této prodejny chodím velmi často. Mohu se zeptat, proč jste na tyto dva muže zavolal policii?“ zeptala se. Manažer jí vysvětlil, že muži se dopustili krádeže a snažili se opustit obchod bez zaplacení. „Pravidla řetězce CVS nařizují, že pokud se objeví zloději a opustí obchod se zbožím, za které nezaplatili, musíme věc ohlásit na policii,“ uvedl. Muž navíc sdělil, že proti podezřelým nevznesl žádné obvinění. Chtěl prý, jen aby podepsali prohlášení, že do obchodu již vícekrát kvůli své aktivitě nezavítají.
„Riskujete něčí život za 30 tisíc dolarů ročně“
Žena však této informaci nevěnovala přílišnou pozornost a rázně se zaměstnance zeptala, zda ví, co se stane, když se zavolá policie na černochy. Odkazovala tím pravděpodobně na smrt George Floyda. Ten se pokusil platit padělanou bankovkou, proto se obchodník rozhodl raději kontaktovat policii. Na následky zásahu policistů nakonec George Floyd zemřel. Manažer CVS ale její argumentaci nepřijal. „Nepracuji pro vás. Řídím se zásadami společnosti, nikoliv vašimi zásadami, i když si cením vaší starosti,“ odpověděl.
Aktivistku však odpověď neuspokojila. „Takže jste ochoten riskovat něčí život za nějakých 30 tisíc dolarů ročně,“ pokračovala. Dotčený manažer, vědom si, že jej žena nahrává, uvedl, že si nemyslí, že takovéto riziko nyní hrozilo. Aktivistka se v reakci na to snažila z manažera vypáčit jeho jméno. Neuspěla. „Nebudu vám říkat své jméno, když si mě u toho nahráváte, abyste vůči mně mohla vyvolat nějaké případné násilí,“ dopověděl muž, otočil se a kráčel od Sade pryč. Žena ještě na muže křičela, že to byl on, kdo vyvolal „násilí proti dvěma černochům tím, že zavolal policii“. „Pracujete s černochy, tak na to nezapomínejte,“ dodala naštvaně aktivistka a odešla.
Přestože největší masové protesty, rabování a výtržnictví ve městech jako Minneapolis, Chicago, Portland, Atlanta nebo například New York momentálně pominuly, rasové napětí v zemi nadále zůstává velké. Toho jsou si vědomi i oba prezidentští kandidáti, současný prezident Donald Trump a bývalý viceprezident Joe Biden. Každý se snaží vinu za situaci v zemi svalit na toho druhého. Zatímco Biden mluví o reformě policie a rozdělující rétorice současného prezidenta, Trump upozorňuje na fakt, že většina násilí se odehrává v demokraty vedených městech. Na rozdíl od Bidena odmítá existenci systematického rasismu a zastává se policejních orgánů, u nichž přitom nepožaduje žádnou větší reformu.