reklama

Mária Kobelová: Propojila jsem lásku k hlíně a lásku ke šperku

Šperkařství je už samo o sobě zajímavým řemeslem. A autorské šperkařství je ještě nejméně o jeden stupínek výše. Mária Kobelová se mu věnuje už roky a za tu dobu dokázala spojit keramiku, zlato i stříbro v jeden funkční tvar, který dokáže vyjadřovat emoce.

reklama

„Autorské šperkařství je o pochopení konceptu, který se snažím do výrobků vložit. Výsledné dílo je pak něco jako hudební skladba,“ vysvětluje Mária. Umění jí bylo blízké už od mládí. Nejprve studovala obor design kovu a šperku. Magisterské studium pak věnovala keramice. V rámci studia vytvořila sadu nádobí na kuchařskou olympiádu, přičemž se inspirovala svatováclavskou korunou. S kolekcí pak Mária slavila obrovský úspěch. „Pomocí šperků a keramiky se vyjadřuji. Začínám konceptem – myšlenkou a tu pak zhmotňuji do křivek a do harmonie tvarů,“ dodává šperkařka.

K práci používá kromě keramiky pouze stříbro a zlato. V ateliéru cenné kovy odlévá, brousí, leští. Každý kus je originál vyrobený na zakázku a často na jeho koncepci pracuje s dalšími autory – třeba módními návrháři. „Naše spolupráce s Marií začala tak, že jsem přemýšlela, jak výrobky na Fashionweek ještě posunout a pozdvihnout,“ vysvětluje módní návrhářka Daniela Pešková.

Každý výrobek vytvořený Márií Kobelovou stráví v jejich rukách desítky hodin. Ještě déle jí leží v hlavě, než se zhmotní a narodí. „O autorské šperkařství obavy nemám, šperk má budoucnost jasnou. Jeho základem je originalita. Šperkař musí mít talent i cílevědomost. A štěstí, to je základ,“ dodává Mária.

Tagy:
řemeslo nenahradíš šperkařka Mária Kobelová
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Turnaj končí pro české kvarteto v ženské štafetě, je mimo postupující osmičku. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky naopak postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama