Šperkařství je už samo o sobě zajímavým řemeslem. A autorské šperkařství je ještě nejméně o jeden stupínek výše. Mária Kobelová se mu věnuje už roky a za tu dobu dokázala spojit keramiku, zlato i stříbro v jeden funkční tvar, který dokáže vyjadřovat emoce.
Karolína Bathory. Keramička, která dává hmotě tvar
Karolína Bathory vystudovala DAMU, stejně jako řada dalších. Čím se od spolužáků odlišuje, je její druhé řemeslo – keramička. Díky šikovným rukám dává hmotě tvar a umí z hlíny vykouzlit klasické hrníčky i špičkové podoby zvířat. Každý výrobek je navíc originál.
„Autorské šperkařství je o pochopení konceptu, který se snažím do výrobků vložit. Výsledné dílo je pak něco jako hudební skladba,“ vysvětluje Mária. Umění jí bylo blízké už od mládí. Nejprve studovala obor design kovu a šperku. Magisterské studium pak věnovala keramice. V rámci studia vytvořila sadu nádobí na kuchařskou olympiádu, přičemž se inspirovala svatováclavskou korunou. S kolekcí pak Mária slavila obrovský úspěch. „Pomocí šperků a keramiky se vyjadřuji. Začínám konceptem – myšlenkou a tu pak zhmotňuji do křivek a do harmonie tvarů,“ dodává šperkařka.
Umění jí bylo blízké už od mládí Zdroj: Prima DOMA
K práci používá kromě keramiky pouze stříbro a zlato. V ateliéru cenné kovy odlévá, brousí, leští. Každý kus je originál vyrobený na zakázku a často na jeho koncepci pracuje s dalšími autory – třeba módními návrháři. „Naše spolupráce s Marií začala tak, že jsem přemýšlela, jak výrobky na Fashionweek ještě posunout a pozdvihnout,“ vysvětluje módní návrhářka Daniela Pešková.
K práci používá kromě keramiky pouze stříbro a zlato Zdroj: Prima DOMA
Každý výrobek vytvořený Márií Kobelovou stráví v jejich rukách desítky hodin. Ještě déle jí leží v hlavě, než se zhmotní a narodí. „O autorské šperkařství obavy nemám, šperk má budoucnost jasnou. Jeho základem je originalita. Šperkař musí mít talent i cílevědomost. A štěstí, to je základ,“ dodává Mária.