Poslanci schválili superdávku. Cílem je, aby se vyplatilo pracovat, říká Jurečka

Schválená „superdávka“

Poslanci schválili reformu sociálních dávek na základě návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ta předpokládá zavedení nové jednotné dávky státní sociální pomoci místo nynějších příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku jednání zdůraznil, že cílem je to, aby si lidé udrželi základní pracovní návyky a vyplatilo se jim jít pracovat.

Poslanci rozšířili v porovnání s vládní předlohou okruh zranitelných osob s vyšší podporou, ale naopak snížili částky energetického paušálu. Předloha má být účinná od října, teď zamíří k posouzení do Senátu.

ČTĚTE TAKÉ: Jurečkova superdávka pod ostrou palbou kritiky. Cupují ji ministerstva, ČNB i Nejvyšší soud

S obecnými principy takzvané superdávky souhlasili i zástupci opozičních ANO, SPD a Pirátů. K některým parametrům ale měli připomínky.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) upozornil během projednávání na pozměňovací návrh, který se týkal výpočtu dávky u srážek v exekuci a v insolvenci. Ten však během hlasování o návrzích neprošel, což vadilo poslaneckému klubu ANO, takže se jeho poslanci rozhodli celkového hlasování zdržet, stejně jako poslanecký klub SPD. Piráti hlasovali proti.

„Jde nám o motivaci lidí, aby se nebáli přiznávat své příjmy a nebyli trestáni tím, že se vše vypočítává z oficiálního příjmu, nikoliv reálného,“ upozornil Nacher.

Poslanec informoval o odmítnutí návrhu i na síti X. „Jde o to, aby se jako rozhodný příjem pro výpočet dávky vzal reálný příjem jedince, tedy příjem mínus insolvenční (exekuční) srážka (varianty stoprocentní a padesátiprocentní). Bohužel, ani jeden návrh koaliční poslanci nepodpořili, aniž by sdělili důvody,“ ohradil se.

„Až budou lidé utíkat do šedé zóny, aby dosáhli na dávky, varovali jsme před tím a přišli s receptem,“ dodal v příspěvku.

Jurečka hovořil o logických motivacích v nezaměstnanosti

Jurečka na začátku jednání upozornil, že reforma přinese zásadní posun ve fungování sociálního systému. „Půjde o nastavení logických motivací pro nezaměstnané. Zavedením pracovního bonusu chceme přimět jedince v produktivním věku, aby si našli zaměstnání,“ zdůraznil.

Změna má podle ministra aktivovat lidi a přispět k udržení pracovních návyků. „Musíme vyřešit i situaci rodin, v nichž i tři generace nepracují. Reforma je nastavená tak, aby se vyplatilo jít pracovat,“ dodal Jurečka.

Po schválení reformy dávek uvedl na síti X, že tuto změnu potřeboval sociální systém „jako sůl“. „Konečně bude platit, že pomoc je tu jen pro lidi, kteří chtějí pracovat, snaží se nebo si sami pomoci nemohou třeba kvůli zdraví,“ napsal.

„Nemáme kalkulačku, která by nám umožnila porovnat současnou a navrhovanou situaci,“ řekla před hlasováním Pirátka Olga Richterová. Připadá jí, že Jurečka skutečné dopady reformy tají. Podle ministra ale nejde o banální výpočty. Kalkulačku bude možné vypracovat potom, co bude známá schválená podoba všech parametrů, uvedl.

Jak to bude s novou dávkou?

Nová dávka se bude skládat ze čtyř částí, a to z peněz na živobytí, na bydlení, na děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše se odstupňuje podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku byť jen o korunu pomoc od státu ztrácí.

Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít po sněmovních úpravách vládního návrhu v průměru každý dospělý v rodině. Rozhodovala by i výše úspor. Mohly by být do 200 tisíc až 400 tisíc korun podle počtu členů domácnosti. Sněmovna hraniční částky neupravila, byť navýšení některých z nich doporučoval sociální výbor.

Dopady vládního návrhu na rozpočet se podle propočtů ministerstva pohybovaly od snížení výdajů o asi 2,5 miliardy korun po jejich zvýšení zhruba o 7,4 miliardy korun. Vliv předlohy na rozpočet po poslaneckých úpravách ale není znám.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Decroix odmítla srovnání Spolu s mrtvým koněm. Lidi nezajímá, že kopete do ANO, opáčil Pražák

Tagy:
Marian Jurečka práce nezaměstnanost politika reforma vláda sociální dávky Poslanecká sněmovna ČR Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky sociální podpora