Velký český objev: Výzkumníci našli nový lék, který by mohl nahradit antibiotika

Probiotika, která umějí „vypátrat“ a zničit infekce angíny, zápalu plic či zánětu střev. Na rozdíl od širokospektrálních antibiotik přitom ušetří přátelské bakterie, nezbytné pro fungující imunitu. Objev z laboratoří společnosti Fermatigo následně ověřila Masarykova univerzita. Výzkum by nyní mohl představovat jedno z řešení hrozící celosvětové antibiotické rezistence.

Antibiotika pravděpodobně narážejí na své limity, shodují se vědci. Jejich účinnost se časem snižuje a reálně hrozí, že se bakteriální onemocnění opět stanou smrtelnějšími, než jsme zvyklí. Jinak řečeno: vzhledem k nadužívání antibiotik by mohlo dojít k celosvětové rezistenci na tento typ léčiva – a infekce by za několik desítek let mohly zabíjet více než rakovina.

ČTĚTE TAKÉ: Jaká rovnátka si vybrat? K dispozici jsou i neviditelná, dětem přispívají zdravotní pojišťovny

Věda proto už teď usilovně hledá alternativy k léčbě antibiotiky.

Vývojáři z brněnské společnosti Fermatigo nyní úspěšně izolovali zcela nové probiotické kmeny, které se chovají „jako přesně zacílení zabijáci“ některých nebezpečných bakterií. Součástí tohoto zacílení je i mimořádná výhoda: nechávají žít přátelské bakterie, nezbytné pro správné fungování naší imunity.

Účinky nových probiotických kmenů potvrzují slibné výsledky, provedené na specializovaném pracovišti Masarykovy univerzity v Brně. „Věříme, že díky novým kmenům Streptococcus salivarius SAL 21 a Lactobacillus salivarius MCT stojíme na počátku nové éry léčby infekčních onemocnění, zejména kůže, dutiny ústní, horních cest dýchacích a střev,“ sdělil vedoucí výzkumu Petr Ryšávka ze společnosti Fermatigo, který za objevem stojí.

Doplnil, že na testování probiotických kmenů odborníci spolupracovali s profesorem Ivo Sedláčkem z Přírodovědecké fakulty MUNI působícím na pracovišti České sbírky mikroorganismů.

Na zkažené zuby živé bakterie

Samostatnou kapitolou je pak zlepšená péče o zuby a dutinu ústní. Testy nových probiotických kmenů prokázaly skvělý efekt při „čistění“ dutiny ústní od původců parodontózy a zánětu dásní, jako jsou P. gingivalis nebo F. nucleatum. Ty dle dostupných údajů trápí až 80 procent populace.

Vědci se zaměřili i na vývoj samotných lékových forem. Nemusí se jednat jen o tablety, ale například i ústní vodu se speciálně upravenými živými bakteriemi. „Právě testujeme první produkt na českém trhu. Jedná se o ústní vodu OralProbio, která se během první vlny vyprodala za dva dny,“ řekl Ryšávka.

Společnost Fermatigo nyní ve spolupráci s CzechInvestem řeší otevření pobočky buď v USA nebo ve Spojených arabských emirátech (SAE) pro expanzi na další trhy. „Současně se řeší uvedení na tuzemský trh ve spolupráci s nadnárodním řetězcem spravujícím stovky lékáren,“ dodal Ryšávka.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lidé se chlubí konzumací prošlých potravin. Hrozí jim velké nebezpečí, varují lékaři

Tagy: