reklama

Máte doma slepici? Postavte jí kurník!

Betonové tvarovky jsou ideálním materiálem pro založení kurníku. Práce s nimi je velmi snadná a jde rychle od ruky. Použít můžete tvárnice, které se obvykle používají na ploty, a zeď výběhu pro slepice se dá efektivně obložit dlažbou, jež se běžně pokládá na dláždění chodníků. Následující návod popisuje stavbu kurníku, který je napojen na starou hospodářskou budovu.

reklama

Začneme obložením stěn výběhu. Ty jsou tvořeny původní hospodářskou stavbou. Obkládat je budeme proto, aby stěny hezky vypadaly.

Použijeme k tomu zámkovou dlažbu, která se obvykle používá na chodníky. K založení první řady použijeme ocelový profil, který srovnáme do roviny. Od zdi ho odsadíme na osm centimetrů – právě tak silná bude totiž dlažba. Dlažbu lepíme na montážní pěnu. Vybrat si můžeme z několika barevných variant obložení. Po nalepení zhruba osmi řad práci přerušíme a necháme lepidlo pořádně vytvrdnout Obklad stěny zakončíme dřevěnými palubkami, které přiděláme na střešní latě průřezu 6×4 cm. Dřevo je důležité ošetřit kvalitní lazurou, aby vydrželo. Palubky přibíjíme hřebíky nebo k jejich uchycení použijeme konstrukční vruty.

Vytyčíme si půdorys budoucího kurníku. Ten vyhloubíme zhruba 30 cm do země. Na hlínu položíme geotextilii a výkop zasypeme štěrkem frakce 6/18 mm. Štěrk srovnáme do roviny a zhutníme. Na takto připravený podklad můžeme začít pokládat betonové tvarovky. Můžeme si vybrat jakoukoli barvu nebo velikost, kterou výrobce nabízí. První řadu tvarovek je důležité poskládat do roviny. Od přesnosti naší práce se bude následně odvíjet rychlost zdění dalších řad.

Podobně jako obklad stěn i betonové tvarovky lepíme na zdicí pěnu. V místech, kde se nám pěna vytlačí, použijeme odstraňovač pěny. Plotové tvárnice v rozích překládáme.

Při zdění druhé řady nezapomeneme vytvořit otvor, který bude slepicím sloužit pro vstup. V průběhu zdění neustále kontrolujeme rovinnost stavby, a to jak vertikální, tak i horizontální. Drobné odchylky korigujeme dřevěnými klíny. Výška základu kurníku je zhruba 50 cm. Na podlahu uvnitř základu použijeme obyčejnou zámkovou dlažbu. Ukládáme ji do zhruba čtyřcentimetrového štěrkového lože. Dlažbu usadíme a poklepeme gumovou paličkou. Pro její dělení používáme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Na takto vytvořený základ přijde usadit samotná dřevěná konstrukce kurníku. Kostra stěn i podlah se skládá z KVH hranolů o průměru 80×40 mm. Z hranolů si připravíme dřevěný rastr, který zevnitř obložíme OSB deskami. Na podlahu použijeme voděodolnou překližku. Dovnitř kostry vložíme polystyren, který bude tvořit zateplení.

Rám podlahy přišroubujeme do základu kurníku pomocí hmoždinek nebo chemické kotvy. Obojí v v betonových tvarovkách skvěle drží. K podlaze následně přišroubujeme kostru stěn kurníku. Podobně jako u podlahy i stěny vyplníme polystyrenem a zevnitř přiklopíme OSB deskami. Stejně postupujeme při stavbě stropu. Krov střechy budou opět tvořit KVH hranoly, na střechu použijeme plechovou krytinu. Posledním krokem je obložení vnějších stěn kurníku. K obkladu použijeme dřevěné palubky, které na závěr ošetříme vhodným nátěrem. Výhodou takto postaveného kurníku je kromě estetické stránky i životnost – základ z plotových tvárnic je mnohem trvanlivější než založení kurníku na dřevěných kůlech. Zároveň slepicím slouží jako takzvané popeliště, v létě jim nabízí stín a ochranu před nepřízní počasí.

Tipy a triky:

Velikost stavby volete odpovídající plánovanému počtu chovaných slepic.Stejnou dlažbu, kterou jste použili pro obklad stěn, můžete použít i pro chodník, jenž povede ke kurníku.Pokud už máte z tvarovek postavený plot, volte pro základ kurníku stejný materiál.

Tagy:
stavba Pepa Libický designový kurník
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama