Jaká netradiční zvířata mají české domácnosti? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Že jsou Češi národem pejskařů a není v něm nouze ani o milovníky koček, to není žádná novinka. Jsou ale i domácnosti, kde všední zvířátka neuspěla. Navíc čím déle trvá lockdown, tím častěji lidé rozšiřují sbírky zvířecích kamarádů o různé kuriozity.
Pokud máte zájem o nenáročného a tichého společníka s jednoduchými stravovacími požadavky, rozhodně zvažte afrického šneka. „Jak jsou lidé dlouho doma, kupují mnohem více domácích mazlíčků a rozšiřují sbírky. Jedním z takových mazlíčků jsou i šneci z Afriky, říká se jim achatiny, nebo česky oblovky, a jsou to největší šneci světa,“ poučil nás Tomáš Protiva, chovatel terarijních zvířat.
„Jejich velikost je až 30 centimetrů, délka dožití až 10 let a rychlost až pět metrů za hodinu. Sousedy jim v mých teráriích dělají třeba želvy, hadi, nebo ještěři – tedy přesněji řečeno tilikvy. Šneci nejsou jedovatí a jde o ideální domácí zvířata, protože se nebojí, když je držíte v ruce.“
Hedvábničky, prasátka i vakoveverky létavé
Zájem roste i o takzvané mnohonožky. Ne každý by se s nimi chtěl ale pomazlit. Chovat si je je totiž trochu jako by po vás běhal suchý zip. Za domácího mazlíčka si však, pokud máte dostatek prostoru, můžete zvolit třeba takovou slepici. Například dvojice slepic Andělka a Mráček mají i speciálně vybavený kurník. Nechybí v něm vytápění nebo dálkově ovládané světlo.
O zmíněné hedvábničky – tak se výše zmíněným slepičkám říká – je postaráno přímo královsky. „Ráno měly míchaná vajíčka. Manželovi to bylo líto, protože dostal chleba. A když máme lososa, mají lososa s námi. Jinak jim dáváme granule,“ popisuje péči o slepice jejich majitelka Eva Tělecká.
Mezi nejzvláštnějšími domácí mazlíčky, kterými se lidé chlubí na internetu, najdete kromě poměrně obvyklých prasátek třeba taky vakoveverky létavé, vodního dráčka axolotl a medvídky kinkaju, jejichž pořizovací cena je kolem 50 tisíc korun, ale jejich pořízení i tak některým za ty peníze stojí.