Trvá jen několik vteřin, pro mnohé lidi se však jedná o nejdelší moment jejich života. Řeč je o odběru krve, který patří mezi nezbytné zdravotní úkony. Jak vyplynulo z posledního průzkumu laboratoří SYNLAB, obavy z odběru krve má každý pátý dotázaný – a desetina Čechů se kvůli němu vyhýbá lékařské péči. Nedělá i vám tento úkon dobře? Osvojte si sedm kroků, které vedou k klidnějšímu průběhu odběru.
Večer „vezměte zlehka“
Příprava na odběr krve by měla v ideálním případě začít již den předem. Odpoledne a večer relaxujte, eliminujte fyzickou námahu – včetně sportování – na minimum a nezatěžujte tělo těžkým jídlem či alkoholem. Vynechat byste měli také kouření, které může umocnit úzkost a nepohodlí.
ČTĚTE TAKÉ: Když je méně někdy více. Jak spolu souvisí testosteron a rakovina prostaty?
Přijďte včas a odpočinutí
Stres a obavy z toho, že nebudete stíhat, případné negativní pocity z odběru krve jen zhoršují. Ideální je proto vyhradit si na tento úkon dostatek prostoru a nespěchat. Pokud je člověk po noční směně nebo noc před odběry strávil na večírku, měl by úkon odložit na jindy.
Odběr krve bez modřiny
Tvorba modřin po odběru bývá zapříčiněna nešetrným zacházením s paží. Jak jim předejít?
- Po odběru přidržte místo vpichu tamponkem nebo gázou, ideálně po dobu cca 2–5 minut.
- Vyhněte se silnému mačkání – jemný tlak bohatě stačí.
- Ruku, pokud možno, neohýbejte v lokti a nenoste na ní žádné těžké věci (kabelku, tašku apod.).
Jste-li k tvorbě modřin náchylnější, přiložte doma na místo vpichu preventivně studený obklad.
„Spánek je velmi důležitý pro stabilizaci celého organismu. Nejen, že odpočatí se budete celkově cítit lépe – během noci se mění a vyrovnávají hladiny mnoha parametrů, například hormonů, železa nebo kreatininu. Výsledky vyšetření tak po spánku nebudou zkreslené,“ uvedla doktorka Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.
Nalačno pro přesné výsledky
Neurčí-li ošetřující lékař jinak, měli byste na odběr krve přijít vždy nalačno – vynechte snídani, kávu i sladké nápoje. „Referenční meze, podle kterých se posuzuje výsledek vyšetření, jsou nastavené pro ranní odběry nalačno. Cokoli tučného, včetně mléčných výrobků, navíc může způsobit zakalení krve, kterou pak nelze vyšetřit a odběr je nutné opakovat,“ sdělila Pinterová.
Řádným dodržením lačnění tak eliminujete zkreslení výsledku a potřebu provedení nového odběru. Je-li vám hladovění nepříjemné, dorazte „na krev“ co nejdříve ráno. Něco k zakousnutí si můžete vzít s sebou a najíst se bezprostředně po úkonu.
Urychlete proces hydratací
Lačnění ovšem neznamená, že se nesmíte napít. Naopak, ráno před odběrem na pitný režim obzvlášť dbejte. Ideální je obyčejná voda, případně neslazený čaj.
„Dostatek tekutin pomáhá správnému proudění krve a tedy ke zrychlení průběhu odběru a celkové pohodě pacienta,“ vysvětlila vedoucí odběrových pracovišť SYNLAB Martina Vršková.
Řekněte si o podporu
Není tajemstvím, že u citlivějších jedinců může mozek vyvolat takzvanou vazovagální synkopu neboli reakci na stresový podnět. Jeho důsledkem je krátkodobý pokles krevního tlaku, pocit slabosti či nevolnost.
Pokud již takovou zkušenost máte nebo se odběrů obáváte z jakéhokoli jiného důvodu, mluvte o tom. Včasná komunikace pomůže zdravotníkům přizpůsobit postup vašim potřebám.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nakažená klíšťata „řádí“, ani ve městě nejste v bezpečí, naopak. Jak se chránit?
„Přístup zdravotnického personálu hraje při odběru naprosto zásadní roli. Téměř polovině lidí (46,4 procenta) pomáhá překonat obavy z odběru krve právě vlídné chování, profesionalita a jistota, kterou zdravotník během výkonu navodí,“ uvedla Vršková a dodala: „Pokles krevního tlaku lze minimalizovat provedením odběru krve v leže. Nestyďte se o něj požádat.“
Odvraťte pozornost
Hlavní příčinou obav z odběrů krve je podle účastníků průzkumu SYNLABu jehla (40,2 procenta). Téměř 28 procentům lidí pak vadí pohled na krev.
Patříte-li mezi ně, zkuste jednoduchou taktiku – zaměřte svou pozornost jinam. Zavřete oči, počítejte si, nebo si do uší pusťte oblíbenou písničku. Mozek zaměstnaný jinou činností tělu uleví od tenze.
Po odběru si dopřejte relax
Po úkonu dejte tělu prostor ke zklidnění. Posaďte se na chvíli v čekárně, vypijte sklenici vody a naslouchejte svému tělu. Pokud se cítíte dobře, můžete odejít. V den odběru se vyhněte fyzické námaze, cvičení, ale i sauně, aby zbytečně nedošlo k poklesu krevního tlaku.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kožních nádorů přibývá, ročně jim podlehne až 500 Čechů. Lékaři varují před kosmetickými kúrami