Jehly se bojíme víc než samotné diagnózy. Proč se desetina Čechů vyhýbá odběrům krve?

Obavy z odběrů krve

Odběr krve patří k nenahraditelným lékařským úkonům, navíc je klíčovou součástí prevence. Přesto se ho téměř 20 procent Čechů obává. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SYNLAB. Pro každého desátého navíc odběr krve představuje bariéru pro návštěvu lékaře, a tedy i zanedbání prevence. Mezi nejčastější obavy se řadí jehla, strach z bolesti nebo pohled na krev. Přitom až 40 procent lidí neví, co při odběru očekávat.

Průzkum, zaměřený na pocity a zkušenosti Čechů spojené s odběry krve, realizovala společnost SYNLAB ve spolupráci s agenturou Ipsos v dubnu letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ: Když je méně někdy více. Jak spolu souvisí testosteron a rakovina prostaty?

Pro téměř 60 procent respondentů nepředstavuje tento úkon žádný problém, bezmála pětina (19,6 procenta) účastníků však přiznala obavy. Pro více než čtyři procenta dotázaných se odběr krve stává silně stresující záležitostí.

Obavy lidé mají z jehly i výsledku

Hlavní příčinou obav je podle účastníků průzkumu samotná jehla (40,2 procenta). Po té následuje strach z bolesti (29,9 procenta), pohled na krev (27,7 procenta) a obavy ze mdlob (26,8 procenta) a nevolnosti (25 procent). Část lidí se bojí také výsledků vyšetření (15,6 procenta) nebo přístupu zdravotníka (16 procent).

„Způsob, jakým odběr probíhá, hraje z hlediska komfortu zcela klíčovou roli. Téměř polovině lidí (46,4 procenta) pomáhá překonat strach přívětivý přístup zdravotníka. Vlídná a jasná komunikace či ochota přizpůsobit se individuálním potřebám jednotlivce mohou pacientovi zásadně ulevit,“ uvedla vedoucí odběrových pracovišť SYNLAB Martina Vršková.

Nadpoloviční většina lidí uvedla, že se strachem bojuje silou vůle (52,2 procenta), více než čtvrtině pomáhá odvedení pozornosti (27,7 procenta).

Ze strachu zanedbávají prevenci

Bezmála desetina dotázaných přiznala, že se kvůli obavám z odběru krve zcela vyhýbá návštěvám lékaře. Nejčastěji jde o osoby ve věku 45 až 53 let (15,2 procenta). Více než pětina zapojených uvedla, že kvůli odběru nad návštěvou lékaře váhá, nakonec ale vždy dorazí.

Nový průzkum se rovněž zaměřil na to, jak dobře jsou Češi ohledně průběhu odběrů krve informovaní. Přes 60 procent dotázaných uvedlo, že má dostatek informací a ví, co mohou očekávat.

Zbylých 40 procent je ale nejistých: 20 procent lidí přesně neví, co vše odběr obnáší, přes 11 procent spoléhá výhradně na zdravotnický personál a 8,3 procenta respondentů přiznala, že o odběru nemají žádné informace.

V návaznosti na tato zjištění spouští společnost SYNLAB edukační kampaň „Odběry krve bez obav“. Jejím cílem je lidem proces odběru přiblížit, poskytnout praktické rady a obavy z úkonu eliminovat na minimum.

„Obava z odběru by neměla být důvodem k odkládání prevence či jiné péče o zdraví. Věřím, že kombinace srozumitelné edukace a empatického přístupu zdravotníků může pomoci tyto bariéry překonat. Proto těmto aspektům věnujeme dlouhodobě mimořádnou pozornost,“ dodala generální ředitelka společnosti SYNLAB Czech a SYNLAB Slovakia Kateřina Bílly Danyšová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence

Tagy:
strach zdraví bolest průzkum lékař návštěva prevence obavy diagnóza jehla odběr krve SYNLAB zdravotnický pracovník Ipsos Synlab nemoci a zdravotní potíže zdravotní ošetření a postupy