Mateřské mléko může chránit před koronavirem, a to dokonce i bez protilátek proti této nemoci. Vědci z čínské laboratoře zjistili, že mateřské mléko bránilo patogenu v infikování a replikaci v buňkách, i když dítě nemá protilátky. Navíc se ukázalo, že je ještě účinnější než mléko jiných zvířat, jako jsou kozy a krávy.
Tým z Pekingské univerzity chemických technologií tvrdí, že zjištění podporují doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), aby byly matky s podezřením na COVID-19 nebo s potvrzenou nákazou nadále se svými dětmi a kojily je.
Pro studii publikovanou na odborném webu bioRxiv.org zkoumal tým lidské plicní a střevní buňky SARS-CoV-2. Dále analyzovali, jaký účinek mělo na buňky mateřské mléko, které bylo odebráno v roce 2017 – ještě před pandemií.
Zdravé buňky byly vmíchány do lidského mateřského mléka. Poté bylo mléko opláchnuto a buňky byly vystaveny viru. Virus se neváže na většinu buněk ani do nich nevstupuje. Navíc pokud virus vstoupil do buněk, nebyl schopen se duplikovat. To naznačuje, že mateřské mléko může inhibovat koronavirus stejně jako jiné viry, například norovirus a bakterie.
Mléko zvířat mělo horší výsledky
„SARS-CoV-2 by mohl infikovat [buňky] a infekce by mohla být inhibována mateřským mlékem (2 mg/ml), o kterém se uvádí, že má anti-SARS-CoV-2 aktivitu,“ napsali autoři.
V předchozí studii stejný výzkumný tým zjistil, že mateřské mléko brání infekci koronaviru v buňkách ledvin zvířat. Syrovátkový protein, který má protizánětlivé vlastnosti, byl zodpovědný za inaktivaci viru více než jiné proteiny, jako je laktoferin. „Syrovátková bílkovina z lidského mateřského mléka účinně inhibovala... SARS-CoV-2... blokováním virové vazby vstupu, a dokonce i po vstupu virové replikace,“ napsali.
To také platilo, když se mléko testovalo od zvířat, včetně krav a koz. Syrovátka zvířat však potlačila virové kmeny přibližně o 70 procent ve srovnání s téměř 100 procenty lidské syrovátky.
Do této doby byl výzkum omezený a výsledky smíšené
V současné době je na Washingtonské státní univerzitě zahájena národní studie, která má zjistit, zda se děti mohou během kojení koronavirem nakazit. Do tohoto bodu byl na toto téma proveden omezený výzkum a výsledky smíšené.
Některé studie nezjistily žádný virus v lidském mléce, zatímco jiné detekovaly virovou RNA pouze v určitých vzorcích mléka.
Například nejméně dvě studie, jedna z Číny a druhá z USA, nenalezly žádné důkazy o SARS-CoV-2 v lidském mateřském mléce.
Zpráva WHO však udává, že ze 46 vzorků mateřského mléka od matek s tímto virem bylo 43 negativních, zatímco tři byly pozitivně testovány na částice. Tým však říká, že i když se v mateřském mléce nachází virový genetický materiál, neznamená to, že je infekční nebo se může na kojence přenést.