V Česku přibývá pracujících matek těch nejmenších dětí. Pomalu, ale jistě. Stále více žen se rozhodne pro alespoň částečný návrat do zaměstnání ještě v době, kdy čerpají rodičovskou dovolenou. Některé se do řad pracujících vrací takřka hned, jiné po několika letech. Na co všechno se musí připravit a jak se při rozdělování sil mezi povinnosti v zaměstnání a těmi doma zorientovat? Návrat matek s malými dětmi sice není snadný, ovšem dá se na něj připravit tak, aby se do něj mohly zapojit co nejhladším způsobem.
Dříve nebo později to čeká většinu matek – návrat do zaměstnání. Mnohé se rozhodnou začít vydělávat, ačkoli mají doma dítě ve věku do čtyř let. Po roce mateřství se do zaměstnání vrátila i šestatřicetiletá Zuzana. „Být matkou je skvělé. Ale po čase jsem začala cítit nutnost začít opět pracovat. Za prvé proto, že bylo potřeba nastartovat rodinný rozpočet. Za druhé proto, že jsem v sobě cítila nutnost vrátit se mezi lidi.“
Ať už matky k rozhodnutí pracovat při rodičovské dovolené vedou jakékoli důvody, všechny by se na opětovné zařazení do pracovního procesu měly s dostatečným předstihem připravit. Ať už se vrací do míst a k výkonům, které dobře znají, nebo volí úplně nového zaměstnavatele. S tím třeba v Hradci Králové pomáhá maminkám projekt MamaStart. Ten na svém webu uvádí jasný cíl: „Snížit obavy žen na mateřské nebo rodičovské dovolené z práce s technikou a moderními technologiemi, ukázat možnosti těchto oborů, a dát jim tak šanci na získání lépe placené práce. Práci na vybraných zařízeních ukázat a vysvětlit, jak technologie obecně fungují, přiblížit jim svět ‚techniky‘, zbavit je obav a zvýšit sebevědomí.“
Rodiny s dětmi jsou chudší než senioři. Důchodci mají příjmy o desítky tisíc vyšší
Zdá se to na první pohled překvapivé, ale rodiny s dětmi, především s těmi nejmenšími, jsou na tom finančně hůře než senioři, ukazují data Českého statistického úřadu (ČSÚ) za několik posledních let. Senioři si vyšší příjmy udržují především tím, že jim stát pravidelně přidává na důchodech, navíc řada z nich stále pracuje. Naproti tomu rodiny, především s malými dětmi nebo neúplné, jsou na tom hůře a jejich příjmy jsou ročně řádově o desítky tisíc nižší.
Novopečené i o něco zkušenější matky by si taky měly jasně stanovit, kolik energie jsou schopné úkolům od zaměstnavatele věnovat. Matky malých dětí si ale současně musí umět říct, co od zaměstnavatele k výkonu práce potřebují. To znamená nejen vědět, kolik peněz za ni chtějí, ale také dokázat požádat třeba o mimořádné podmínky.
„Dceři je rok a je na mě tedy stále plně závislá. Manžel je velmi vytížený a příbuzní žijí daleko. Cizím lidem ji svěřovat zatím nehodlám. Předem jsem tedy věděla, že pracovat chci, ale především z domu a v době, kdy dcera spí, to znamená hlavně večer,“ vyjmenovává Zuzana své možnosti. S těmi zaměstnavatele seznámila hned z kraje. Při vyjednávání se šéfem uspěla a aktuálně pracuje na poloviční úvazek jako manažerka. Do dohody s nadřízeným zahrnula i neočekávané situace, jako je třeba nemoc či úraz dítěte. „Nepracuji na úkolech, které je třeba vyřešit rychle. Dostávám práci, která tolik nespěchá, ale je stejně důležitá. Tím pádem si občas můžu dovolit ji na nezbytnou dobu odsunout,“ pochvaluje si Zuzana.
Všem pracujícím matkám na rodičovské dovolené poslouží základní tip Barbory Vackové, lektorky a konzultantky ze vzdělávacího institutu GrowJOB poskytnutý serveru JOBS.cz. „Je nápomocné polevit z nároků sám na sebe a být sám k sobě laskavější.“
Covid nastavil nový trend
Fakt, že matky mohou být výraznou pomocí, si při častém nedostatku kvalifikovaných sil uvědomují i samotní zaměstnavatelé. A tak jim nabízejí nejen hmotné benefity, ale třeba i zmíněnou časovou flexibilitu, taky dětské koutky nebo školky s kvalifikovaným personálem.
Snazšímu návratu matek nejmenších dětí do zaměstnání výrazně pomohla i covidová pandemie. Ta citelně zahýbala nejen se samotným pracovním trhem, ale také zavedla do té doby ne příliš častý home office. Na dálku – online – se dnes běžně vyřizují denní úkoly, ale také setkání s nadřízenými, klienty a dalšími důležitými partnery. V mnohem větší míře fungují také on-line školení a webináře.
„Zaměstnanci si také více všímají přístupu svých šéfů a vedoucích pracovníků. Lidé vyžadují větší zájem a ochotu skloubit pracovní život s osobním. Více si váží svého zdraví, volného času a bezpečnosti na pracovišti,“ píše se na webu Kurzy.cz. A právě tohle všechno hraje pracujícím matkám do karet. „Samotnou mě překvapuje, jak dobře se dá pracovat z domu a navíc s dítětem. Chce to dobrý časový plán a taky disciplínu, ale věřím, že se díky práci při rodičovské dovolené můžeme cítit platné a užitečné i jinak než jen při výchově dětí, která přitom dál zůstává na prvním místě,“ uzavírá Zuzana.