CNN Prima News ochrnutí

ochrnutí

Výpis příspěvků ke štítku „ochrnutí“

Ve dvaceti letech postihla Elišku mrtvice. Všechno jsem se musela učit od začátku, říká

Třicetiletá Eliška Nováková z Brna slaví už pár let narozeniny dvakrát. Před deseti lety se totiž znovu narodila, když prodělala mrtvici a jak sama říká, doslova utekla hrobníkovi z lopaty. „Když jsem se probudila, byla jsem zmatená, nemohla jsem mluvit. Prognózy lékařů nebyly vůbec dobré,“ vzpomíná Eliška na procitnutí v nemocnici. Pro CNN Prima NEWS popsala, co u ní mrtvici v tak mladém věku způsobilo a jaké jsou její projevy, které mnoho lidí často přehlíží.

Život si Anička vybojovala, trpí ale dál. Rodina touží po autu na výlety, mohou být poslední

Své místo na světě si Anička musela doslova vybojovat. Po komplikovaném porodu nedýchala a naděje na její vzkříšení byly mizivé. Dnes šestnáctiletá slečna se nevzdala, bohužel si doba, kdy nedýchala, vybrala svou daň v podobě vážných zdravotních následků. Trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií či kvadruplegií. Anička je plně odkázaná na péči svých rodičů. Ti by jí rádi dopřáli větší komfort při cestování, například na malý výlet. K tomu však potřebují prostornější auto, a tak se s žádostí o pomoc obrátili na veřejnost. Každá větší viróza navíc může být pro bojovnou slečnu smrtící, a tak se rodiče obávají, že by společné výlety mohly patřit mezi ty poslední.

Skočil do bazénu a po svých už neodešel. Pozor na skoky do vody v neznámých místech

Psal se únor 2018 a tehdy sedmatřicetiletý Kamil Fiala vyrazil na hory se synem a přáteli. Osudným se mu stal skok do bazénu, na který si už nepamatuje. „Vzpomínám si, že jsem skočil asi šipku, a pak už mám černo. Topil jsem se a když mě kamarádi vytáhli z vody, nehýbal jsem nohama,“ popisuje moment, který mu navždy změnil život. Právě kvůli skokům do vody končí mnoho mladých lidí s nevratným poraněním míchy. Dnes se Kamil snaží prostřednictvím České asociace paraplegiků šíři osvětu o tom, jak nebezpečné jsou především v místech, která dobře neznáte.

REPORTÁŽ: Při výslechu skočil z policejní budovy v Karviné, teď je ochrnutý. Milanův otec zuří

Pomáhat a chránit, ne vždy je policejní slogan naplněn. „Při výslechu letos 27. února mě policisté vyzvali, ať si klidně skočím z okna. Tak jsem vyskočil, bylo to ve třetím patře na služebně v Karviné. Přežil jsem jen díky pádu na střechu policejního auta,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 25letý Milan Kroščen. Nyní je na invalidním vozíku, od pasu dolů nic necítí. Krajské policejní ředitelství v Ostravě redakci případ odmítlo potvrdit, až Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uvedla, že se událostí zabývá.

Nové informace o zdraví nadějného hokejisty. Kosův agent promluvil o následcích faulu

Velký strach střídá úleva. Zranění české hokejové naděje Jakuba Kose nejsou natolik vážná, že by mladému sportovci musela způsobit zdravotní komplikace. Podle agenta Marka Vorla mladík mluví i chodí normálně. Původní obavy, že by medailista z juniorského mistrovství světa mohl po tvrdém naražení na mantinel ochrnout, se nenaplnily. Dokonce by prý v blízké době mohl začít znovu trénovat. Několik hokejistů v minulosti ale takové štěstí nemělo.

Po děsivém pádu skončila na vozíku. Podle lékařů Anička už nebude chodit, ona bojuje dál

Dvaadvacetiletá Anička už jako malá propadla sportu. Věnovala se atletice, volejbalu i hokeji, její největší vášní byla ovšem cyklistika. Nejvíce si oblíbila létání vzduchem a sjíždění skal. Jenže závod v údolí italských hor Val di Sole se jí stal osudným. Spadla, vážně se zranila, podstoupila několik operací a lékaři předpověděli, že už nikdy nebude chodit. Ona se však nevzdává a bojuje, aby se znovu postavila na nohy.

Kolega ho chladnokrevně střelil do zad. Josef skončil na vozíku a sní o větší mobilitě

Již od dětství Josefa osud nešetřil, od třinácti let vyrůstal v dětském domově. V osmnácti letech se o sebe začal starat sám – dvanáct let pracoval v zemědělském družstvu, následně dva roky v lese a rok jako údržbář. Celý život se mu však obrátil naruby začátkem května. Pod záminkou nařezání dřeva ho kolega vylákal do lesa, kde jej chladnokrevně střelil do zad. Josef ochrnul od žeber dolů, přesto se nevzdává. Sní o tom, že bude více mobilní, k tomu ale potřebuje pomoc veřejnosti.

Dospělá Lenka je v těle 10letého dítěte. Od narození řeší mnoho komplikací, bojí se ochrnutí

Strasti Lenky začaly už s jejím narozením. Na svět přišla v šestém měsíci těhotenství, kdy nebyl její organismus dostatečně vyzrálý. Právě to si následně vybralo daň na jejím zdraví. Dnes dospělá žena, která váží přes 30 kilo a měří 140 centimetrů, trpí desítkami komplikací. Tou nejzávažnější je otok plic, který může při dušnosti skončit i fatálně. Navíc se bojí ochrnutí. Veřejnost nyní prosí o pomoc.