Maximálně 19 stupňů. Tolik má být nejvyšší povolená nastavená teplota k vytápění veřejných budov a kanceláří v zemích Evropské unie během následující topné sezony 2022–2023. Vzhledem k hrozbě zastavení dodávek plynu ze strany Ruska navrhuje Evropská komise rozsáhlá opatření na úsporu energie v celé Evropě.
Podle návrhu krizového plánu bruselského úřadu pro plyn, z kterého vychází informace francouzské tiskové agentury AFP, mají mít členské státy EU možnost nařídit v zimě sníženou teplotu vytápění na 19 stupňů, a to ve veřejných budovách a v komerčních objektech.
Žádné vytápění budov plynem v celé EU. Evropská komise chce jeho konec do roku 2040
Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě.
Domácnosti by podle záměrů Evropské komise také měly snížit teplotu o jeden stupeň oproti normálu. Na období od října letošního roku do března 2023 navrhuje Evropská komise rozsáhlé kampaně na úsporu plynu. „Každý může nyní ušetřit plyn. Čím vyšší je snížení prostřednictvím dobrovolných opatření, tím menší je potřeba povinných omezení pro průmysl,“ uvádí se v návrhu, ze kterého citoval německý magazín Stern.
Podle plánu Evropské komise dojde k omezení priorit skutečně chráněných spotřebitelů (do této kategorie spadají podniky, ale i domácnosti, pozn. red.): „V mimořádných situacích mohou členské státy rozhodnout, že upřednostní dodávky plynu do některých kritických plynových elektráren před dodávkami plynu některým kategoriím chráněných zákazníků, pokud může být ohrožena bezpečnost dodávek elektřiny,“ informuje Evropská komise.
Hodně ukáže 22. červenec
„Okamžitá reakce může snížit dopad náhlého přerušení dodávek o třetinu,“ zdůrazňuje komise. Očekává, že krizový plán zveřejní příští týden ve středu, tedy dva dny před tím, než by měl po pravidelné letní revizi opět začít proudit plyn Nord Streamem 1.
Odstávka začala 11. července a má trvat 11 dnů. Především v Německu považují datum 22. července za klíčové. Někteří experti varují před tím, že na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, který 24. února rozpoutal agresivní válku proti Ukrajině, se dodávky plynu do Evropy již neobnoví.
Pro sousední Německo, ale následně také pro Česko, by šlo o zásadní problém ještě před topnou sezonou.