Princ Harry a Meghan Markleová, kteří při odchodu z britské královské rodiny podle deníku Mirror slíbili, že se ve Spojených státech nebudou politicky angažovat, znovu podnikli kontroverzní krok. V době americké volební kampaně totiž zveřejnili prohlášení, v němž apelovali na Američany, aby šli volit. To je vnímáno jako porušení jejich původního slibu a zásah do politické bitvy o prezidentské křeslo.
Když se princ Harry a Meghan Markleová rozhodli vzdát svých královských povinností a přestěhovat se do Spojených států, zavázali se podle deníku Mirror k tomu, že se ve své nové domovině nebudou veřejně angažovat v politice. Navzdory tomu však už podruhé aktivně vybídli občany k účasti v amerických volbách.
ČTĚTE TAKÉ: Královna Camilla ruší na doporučení lékařů program. Kvůli diagnóze se příznivcům omluvila
V roce 2020, krátce po přestěhování do USA a během ostré kampaně mezi tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem a jeho soupeřem Joe Bidenem, zveřejnili Harry a Meghan video, ve kterém apelovali na voliče, aby „hlasovali proti nenávistným projevům“, připomněl portál Mint.
Přestože přímo neuvedli žádného kandidáta, jejich slova byla vnímána jako podpora Bidena, což vyvolalo ostrou reakci z obou stran Atlantiku. Britští královští představitelé to tehdy označili za porušení dohody o neutralitě, uzavřené na takzvaném Sandringhamském summitu. Samotný Trump se později vyjádřil, že není „žádným fanouškem Meghan“.
Harry a Meghan se letos opět politicky angažovali, i když jiným způsobem. Namísto přímé výzvy se jejich nadace Archewell zaměřila na registraci voličů, aby povzbudila občany k účasti ve volbách. V rámci Národního dne registrace voličů tým Archewell Foundation připravil osobní dopisy, které vybízely nevoliče k registraci.
„Hlasování není pouze právo, ale zásadní způsob, jak ovlivnit osud našich komunit,“ uvedla nadace ve svém prohlášení. Tímto způsobem chtěli Harry a Meghan podle svých slov přispět ke zvýšení občanské angažovanosti, aniž by přímo podporovali jakoukoli stranu.
Markleová se navíc zapojila do politiky ve Spojených státech i tím, že v roce 2021 kontaktovala několik amerických senátorek při kampani za placenou rodičovskou dovolenou. V hovorech se údajně představovala jako „vévodkyně ze Sussexu“, což opět vyvolalo otázky, zda je její angažovanost slučitelná s pravidly, která bývalým členům královské rodiny ukládají politickou zdrženlivost, připomněl deník Irish Mirror.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zmanipulovaná Harrisová i kašpárek Trump. Co si lidé v Česku myslí o amerických kandidátech?