Vražda úřednice, útok kyselinou a výbuch. Muž z Prahy byl obžalován, hrozí mu doživotí

Státní zastupitelství obžalovalo muže, který se podle policie přiznal k loňskému zastřelení zaměstnankyně na pražském úřadu práce. Uvedl to mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Střelci hrozí výjimečný trest včetně doživotního vězení. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala doplnil, že muž čelí nejen obžalobě z vraždy, ale také z pokusu o vraždu pronajímatelky svého bytu, z pokusu o zohyzdění další ženy kyselinou sírovou, z dvojího nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci.

Soud se případem začne zabývat 27. června, hlavní líčení je zatím naplánované na čtyři dny. Novinářům to řekl soudce Kamil Kydalka, který případ dostal na stůl a který v úterý rozhodoval o prodloužení vazby pro obžalovaného. Soudní senát muže ve vazbě ponechal, protože by podle něj mohl uprchnout nebo by mohl pokračovat v trestné činnosti. Obžalovaný se podle něj vzdal práva podat si proti dnešnímu rozhodnutí stížnost.

Kydalka potvrdil, že žalobkyně pro obžalovaného navrhuje doživotní trest. Podle něj ale není vyloučeno, že by v případu mohla být uzavřena dohoda o vině a trestu. „Záleží na procesních stranách. Zatím nemám avizováno, že by k něčemu podobnému mělo docházet,“ dodal soudce.

Ženu na úřadu práce v Bělehradské ulici v Praze 2 zavraždil pachatel loni v červnu, podle obžaloby v pomstě za nepřiznání podpory v nezaměstnanosti. Několik hodin po střelbě zadrželi policisté v centru hlavního města šestašedesátiletého muže, který se podle nich ke skutku přiznal. Měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Další zbraň – podomácku vyrobenou brokovnici – objevili v jeho autě.

Už dříve muž podle obžaloby napadl jinou ženu ve Středočeském kraji. „Obviněný na ni ze zavrženíhodné pohnutky, spočívající ve vyvolání následného psychického traumatu z daného zohyzdění a vyřazení poškozené ze společenského života, vylil 96procentní kyselinu sírovou,“ uvedl Cimbala.

Muže podle státní zástupkyně popudilo také soudní rozhodnutí, na jehož základě měl vyklidit byt, který i po skončení nájemní smlouvy obýval v pražské Libni. „Z důvodu pomsty v úmyslu usmrtit pronajímatelku bytové jednotky nainstaloval na vnitřní křídlo dveří komory nástražné střelné zařízení. Toto střelné zařízení bylo instalováno tak, aby odpovídalo především výškovým proporcím pronajímatelky, a způsobilo jí tak fatální zranění,“ pokračoval Cimbala.

Pachatel navíc podle něj byt kompletně zdemoloval. „Zejména rozbil skleněné výplně dveří, ulámal kliky, zničil vybavení kuchyně nebo pošpinil zdi neznámou tekutinou, vejci a počmáral znaky nacistické svastiky," zmínil mluvčí. Vražda pronajímatelky se nezdařila, protože nástražné zařízení spustil policista, který na místě po muži pátral. „V souvislosti s tímto jednáním obviněného došlo k zranění jednoho ze zasahujících příslušníků policie,“ připomněl Cimbala.

Obžaloba, kterou městské státní zastupitelství podalo 1. dubna, má podle Weniga pět různých bodů. Dokonaná vražda je předposlední. Státní zástupce ji kvalifikoval jako provedenou s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, opětovnou a spáchanou „na úřední osobě při výkonu nebo pro výkon její pravomoci“. U dřívějšího pokusu o vraždu obžaloba rovněž hovoří o předchozím uvážení. U pokusu o těžké ublížení na zdraví zmiňuje státní zástupce „zavrženíhodnou pohnutku“.

Z výslechu muže podle policistů vyplynulo, že chtěl v páchání zvlášť závažných zločinů pokračovat, a to vůči lidem, s nimiž měl v posledních letech spory – rodinným příslušníkům, úředníkům různých institucí či bývalým kolegům. Motivem byla msta za údajná příkoří. Zastřelené úřednici písemně vyhrožoval už v roce 2016. V minulosti totiž neúspěšně žádal o podporu v nezaměstnanosti.

Tagy: