
Novým německým kancléřem byl ve druhé volbě zvolen Friedrich Merz
Poslanci německého Spolkového sněmu v úterý ve druhém kole zvolili novým německým kancléřem předsedu Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedricha Merze. Ten v prvním kole nezískal potřebnou většinu 316 hlasů, když ho v tajném hlasování podpořilo jen 310 poslanců. Konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), které chtějí být součástí příští koaliční vlády, mají přitom v parlamentu pohodlnou většinu 328 poslanců.
Podle předsedkyně Spolkového sněmu Julie Klöcknerové hlasovalo v prvním kole 621 z 630 poslanců, Merze jich podpořilo 310, tedy o šest méně, než potřeboval. Proti hlasovalo 307 poslanců, tři se zdrželi a jeden hlas byl neplatný. Ještě ráno dal Merz najevo, že počítá s tím, že bude zvolen v prvním kole hlasování. Také většina německých médií ráno předpokládala, že průběh volby bude hladký.
ČTĚTE TAKÉ: AfD je extremistická, hlásí německá kontrarozvědka. Těžká rána pro demokracii, reaguje strana
Druhé kolo volby německého kancléře se uskutečnilo ještě v úterý odpoledne. V něm získal dostatečnou většinu 325 hlasů. Merz poté zamířil k prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi, který mu předal jmenovací dekret. Tím se stal oficiálně desátým kancléřem spolkové republiky. Následně se vrátil do Spolkového sněmu, kde složil slavnostní přísahu.
Gratuloval Fiala i Zelenskyj
Po složení přísahy se Merz opět vydal za prezidentem Steinmeierem, tentokrát s celým svým budoucím kabinetem, který bude mít kromě něj 17 členů. Vicekancléřem a ministrem financí se stal spolupředseda SPD Lars Klingbeil, ministerstvo zahraničí nyní vede Johann Wadephul (CDU), obrany Boris Pistorius (SPD), vnitra Alexander Dobrindt (CSU) a hospodářství Katherina Reicheová (CDU).
Prezident členům vlády předal jejich jmenovací listiny a pronesl krátký projev. Následně se ministři opět vrátili do Spolkového sněmu a složili hromadně přísahu. Scholz pak Merzovi předal pomyslné klíče od kancléřství.
Zvolenému kancléři na sociální síti X již pogratuloval český premiér Petr Fiala (ODS). „Jsem rád, že právě on povede zemi, která je s námi v mnoha oblastech tak úzce propojená. S panem kancléřem sdílíme společný pohled na nutnost boje s nelegální migrací, na obranu a bezpečnost nebo na to, jak dosáhnout toho, aby Evropa zůstala konkurenceschopná. To vše je velmi dobrý příslib pro budoucí spolupráci,“ napsal ministerský předseda.
„Upřímně doufáme, že se Německo stane ještě silnějším a že uvidíme více německého vedení v evropských a transatlantických záležitostech. To je obzvlášť důležité v době, kdy je v sázce budoucnost Evropy,“ uvedl v gratulaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Srdečné blahopřání k volbě, milý Friedrichu Merzi,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která v minulé německé velké koalici taktéž zastupovala Křesťanskodemokratickou unii (CDU). „Těším se na úzkou spolupráci,“ doplnila.
Poprvé v historii až na druhý pokus
Výsledek první úterní volby byl podle agentury DPA v dějinách Německa ojedinělý. Ještě nikdy se nestalo, že by po volbách a uzavření koaliční smlouvy kandidát na kancléře nebyl ve Spolkovém sněmu zvolen při prvním hlasování.
Devětašedesátiletý předseda CDU je veteránem německé politiky, už v 80. letech byl poslancem Evropského parlamentu. Nikdy ale neměl vládní funkci – na celostátní ani zemské úrovni. V úřadu jej přitom čeká řada výzev.
Nastupuje do něj v době, kdy na Ukrajině už více než tři roky zuří válka rozpoutaná Ruskem, americký prezident Donald Trump zavádí ochranářská opatření v mezinárodním obchodě, německé hospodářství už dva roky nevykázalo růst a v zemi roste podpora strany Alternativa pro Německo (AfD), kterou civilní kontrarozvědka minulý týden označila za prokazatelně pravicově extremistickou.
Merz už dříve uvedl, že chce začít naplno pracovat od prvního dne nástupu do funkce. Již v úterý je v plánu první zasedání vlády. Ve středu by se měl vydat na první zahraniční návštěvy: v Paříži se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, ve Varšavě s polským premiérem Donaldem Tuskem.
Pátá velká koalice
Nová vládní koalice bude už pátou, kterou od konce druhé světové války uzavřely CDU/CSU a SPD. Poprvé taková koalice – dříve známá jako velká – vznikla v roce 1966 pod vedením konzervativního kancléře Kurta Georga Kiesingera.
Ve znovusjednoceném Německu poprvé dvě největší strany spolupracovaly po volbách v roce 2005. V čele vlády stála konzervativní kancléřka Merkelová, která od toho roku Německo vedla dalších 16 let. Se sociálními demokraty ve velké koalici vládla ve třech ze čtyř svých vlád. Sociální demokraté byli vždy ve vládách s konzervativci menším koaličním partnerem.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Auto najelo ve Stuttgartu do skupiny lidí. Záchranáři ošetřují zraněné, došlo i na resuscitaci